Naujame natų leidinyje – Čiurlionio muzika skamba ir fleitos garsais

  • 2021 m. rugpjūčio 10 d.

Pasirodė žymiausio Lietuvos dailininko ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrinių aranžuočių fleitai ir fortepijonui natų leidinys „Lakštingala“. Šį kartą, tęsdamas Lietuvos klasikos seriją, Lietuvos muzikos informacijos centras bendradarbiavo su fortepijoninio ansamblio „Duo FluPia“ narėmis Vilmante Kaziulyte ir Kristina Ivanauskaite-Čiuriliene. Visas pjeses iš šio natų leidinio bus galima gyvai išgirsti koncerte „Nuoširdžiai Konstantinui“, kuris įvyks rugpjūčio 31 d. 18 val. M. K. Čiurlionio namuose (Savičiaus g. 11, Vilnius). Kartu – pavartyti bei įsigyti dar dažais kvepiančias natas.

Pianistei K. Ivanauskaitei-Čiurilienei ir fleitininkei V. Kaziulytei subūrus kamerinį ansamblį „Duo FluPia“, kilo natūralus poreikis prisiliesti prie M. K. Čiurlionio kūrinių, pažįstamų nuo vaikystės. 2015 m. K. Ivanauskaitei-Čiurilienei klausant M. K. Čiurlionio miniatiūros „Lakštingala“ gyvo atlikimo, kaip tyčia už lango sučiulbo tikroji lakštingala… Tas fortepijono ir gyvo paukštelio duetas paskatino pabandyti sujungti fleitą ir fortepijoną į vieną muzikinį audinį. Taip gimė pirmoji aranžuotė. Vėliau kamerinis ansamblis „Duo FluPia“ aranžavo dar septynias M. K. Čiurlionio fortepijonines pjeses.

Visos leidinyje esančios aranžuotės tinka atlikti ne tik fleitos ir fortepijono, bet ir smuiko ir fortepijono duetui. Pjesės nėra sudėtingos, tad jas drąsiai gali mėginti sugroti tiek vyresnių klasių moksleiviai, studentai, tiek ir profesionalūs kamerinių ansamblių muzikai. Aranžuotės parengtos pagal preliudus, M. K. Čiurlionio sukurtus ankstyvuoju kūrybos periodu. Tai Noktiurnas fis-moll (VL 178), kuris pasižymi pastorališkų, kontempliacinių nuotaikų dominavimu, dėmesiu subtiliems harmonijos atspalviams, taip pat 1901 m. vasarą Druskininkuose parašyti opusai (VL 186, VL 187), kuriuose persipina lietuviškos liaudies dainos ypatybės. Likusios aranžuotės parengtos pagal preliudus, sukurtus po studijų Leipcigo konservatorijoje (VL 239, VL 248, VL 268, VL 270, VL 294). Juose vyraujanti chromatizuota harmoninė kalba ir intensyvi polifoninė faktūra atskleidžia intensyvų emocinį pasaulį.

Rengiant aranžuotes, autorės gilinosi į Jadvygos Čiurlionytės, Vytauto Landsbergio bei Dariaus Kučinsko parengtus Čiurlionio fortepijoninių kūrinių leidinius. Originalūs M. K. Čiurlionio kūriniai praturtinti ansambliniu skambesiu, fortepijono ir fleitos tembriniais dialogais.

Už galimybę skleisti muziką natomis, skatinti lietuviškos muzikos atlikimą bei pažinimą, Lietuvos muzikos informacijos centras yra dėkingas savo rėmėjams – Lietuvos kultūros tarybai ir LR kultūros ministerijai.

Lietuvos muzikos informacijos centro nuotraukos ir informacija
Nuotraukų autorius Tomas Terekas