Malonu, kai legalu: žinomi muzikai kviečia natas pirkti, o ne kopijuoti

  • 2020 m. vasario 10 d.

Lietuvos muzikos informacijos centras pristato vaizdo klipą ir skelbia socialinę kampaniją „Malonu, kai legalu“, kviečiančią visus muzikuojančius keisti nusistovėjusius įpročius ir įsigyti natas legaliai.


Kampanijos „Malonu, kai legalu“ vaizdo klipe nusifilmavo ryškios Lietuvos kultūros asmenybės: kompozitorė Onutė Narbutaitė ir pianistas Petras Geniušas. Lietuvai ir pasauliui puikiai pažįstami kūrėjai skatina visus grojančius – ir profesionalius, ir pradedančius muzikantus – susimąstyti apie neteisėtu būdu gautų natų naudojimo pasekmes, kurti tvirtą ir pozityvų ryšį su kūrinio autoriumi, įsigyjant natas legaliai. 

Anot Petro Geniušo, kiekvienas save gerbiantis atlikėjas į sceną neis su kopijuotomis natomis. Kūrinio atlikimas iš neteisėtai įsigytų natų, visų pirma, apima profesinės etikos aspektą. Profesionalus atlikėjas, kolektyvas ar norintis tokiu tapti neturėtų sau leisti to daryti, tai – ir prestižo klausimas. Kompozitorė Onutė Narbutaitė antrina pianistui ir sako, kad Lietuvoje į kompozitoriaus darbą, skirtingai nei į atlikėjo, dažnai žiūrima kaip į kokį atlygio nereikalaujantį laisvalaikio užsiėmimą.

„Pirkti natas yra tiesiog sąžininga ir įprasta civilizuotame pasaulyje. Partitūrų ir partijų skaitmeninimas, tinkamas parengimas atlikimui tai daug atskiro laiko ir dėmesio reikalaujantis darbas, kurio niekas neapmoka. Natų pardavimai – vienas iš būdų, padedančių kompozitoriui egzistuoti ir dirbti“, – mintimis dalijasi kūrėja.

„Music Lithuania“ projekto vadovas ir socialinės kampanijos idėjos autorius Matas Drukteinis teigia, kad Lietuvos muzikos informacijos centras nori pabrėžti ryšį ir siektiną abipusę pagarbą tarp atlikėjo ir kompozitoriaus. Kaip atlikėjas tikisi gauti atlygį už koncertą ar pedagogas už darbą, taip ir kompozitorius nori, kad grojamos natos būtų įsigyjamos legaliai, o jis gautų surinktų pajamų dalį.

„Norėjome sukurti pozityvią kampaniją ir klipą, kurie skleistų žinią ne tik atlikėjams, bet ir visuomenei. Apeliuojame į tarpusavio santykius: mylimo žmogaus, to, kurį gerbiame, mes dažniausiai stengiamės nenuvilti, nedaryti jam skriaudos. Per kūrybą, kūrinį kompozitorius ir atlikėjas suartėja, gimsta tam tikras magiškas ryšys. Ar verta jį griauti dėl kelių eurų? – retoriškai klausia M. Drukteinis. – Tikimės, kad ir klausytojai, atėję į koncertą, matydami atlikėjus ant scenos, atkreips dėmesį į natas ir susimąstys, ar jos naudojamos legaliai, ar visgi gautos neteisėtai.“ 

Prie socialinės kampanijos klipo kūrimo prisidėjo Lietuvos nacionalinė filharmonija, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykla, Lietuvos muzikos ir teatro akademija. Šios veiklos partneriai – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka bei Lietuvos kompozitorių sąjunga. Kampanijos kūrėjai tikisi, kad ilgainiui visos Lietuvos koncertinės įstaigos bei renginių organizatoriai atkreips dėmesį ir užtikrins, kad jų rengiamuose koncertuose muzika būtų atliekama iš teisėtai įsigytų natų. 

Šia kampanija norima skatinti diskusijas, sąmoningumo didinimą ir švietimo sektoriuje. Šalies ugdymo įstaigose taip pat turėtų būti užtikrinamas teisėtas intelektinės nuosavybės naudojimas, jaunajai kartai nuo mažų dienų formuojami teigiami įpročiai. 

Lietuvos muzikos informacijos centras vienas iš nedaugelio Lietuvoje užsiima kompozitorių natų bei muzikos leidyba. Siekiant plėtoti teisėtą natų prieigą, šiemet buvo pristatyta internetinė parduotuvė „Musiclithuania.com“, kurioje galima legaliai įsigyti šiuolaikinių Lietuvos kūrėjų natų, taip pat muzikos albumų ir vinilinių plokštelių. Čia galima rasti ne tik spausdintų leidinių, bet ir platų partitūrų bei partijų skaitmeniniu formatu pasirinkimą. Visą vasario mėnesį, įgyvendinant kampaniją „Malonu, kai legalu“, internetinėje parduotuvėje bus taikomos įvairios akcijos ir specialios nuolaidos.

Lietuvos muzikos informacijos centro veiklas remia Lietuvos kultūros taryba ir LR Kultūros ministerija. Legalios natų prieigos plėtrą finansuoja Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programa.


 


Tomo Tereko nuotraukos iš vaizdo klipo filmavimo Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje: