Faustas Latėnas

Kompozitorius Faustas Latėnas priklauso itin ryškiai lietuvių kompozitorių kartai, kažkada įvardytai kaip "naujieji romantikai". Visi jie žvelgė į supantį pasaulį su tam tikru nepasitikėjimu ir pesimizmu, visi augo ir brendo mažuose draugų būreliuose, kuriuos siejo bendra pasaulėjauta, dėmesys mažiems, bet svarbiems gyvenimo dalykams. Šalia bendraamžių Algirdo Martinaičio ar Vidmanto Bartulio, Faustas Latėnas buvo tikras enfant terrible, iš teatro terpės į akademinę muziką perkėlęs hipertrofuotą banalybę, ironiją ir muzikinį chuliganizmą: "Teatras man visuomet atrodė kaip gaivinantis skersvėjis mano akademinėje kūryboje. Tarsi salelė, kurioje leistina realizuoti radikaliausias, banaliausias ir šmaikščiausias mintis, nes į teatro muziką visuomet būdavo žvelgiama atlaidžiau."

Daiva Parulskienė

Fausto Latėno bibliografija

Samba Lacrimarum - Styginių kvartetas Nr.2 Šviesiam atminimui

X
Samba Lacrimarum - Styginių kvartetas Nr.2 Šviesiam atminimui

Samba Lacrimarum - Ašarų samba smuikui ir fortepijonui

X
Samba Lacrimarum - Ašarų samba smuikui ir fortepijonui

...in extremis... - Rondo sonata saksofonui ir fortepijonui

X
...in extremis... - Rondo sonata saksofonui ir fortepijonui

...in extremis... - Mikrožaidimai ir fuga

X
...in extremis... - Mikrožaidimai ir fuga

Seansas: Atsargiai – premjera! - Faustas Latėnas. Defragmentacija

X
Seansas: Atsargiai – premjera! - Faustas Latėnas. Defragmentacija

Biografija

Faustas Latėnas (1956-2020) 1975 metais baigė Kauno J.Gruodžio aukštesniosios muzikos mokyklos Giedriaus Kuprevičiaus kompozicijos klasę, o 1980 metais - Lietuvos muzikos ir teatro akademijos prof. Eduardo Balsio kompozicijos klasę. Baigęs studijas ilgam susiejo savo likimą ir muziką su teatru: 1980-1990 m. Vilniaus teatro "Lėlė" muzikos dalies vedėjas; 1990 m. šio teatro direktorius; 1991 m. Vilniaus mažojo teatro muzikos dalies vedėjas, vėliau Valstybinio akademinio dramos teatro direktorius. 1996 m. Faustas Latėnas tapo Lietuvos kultūros ministerijos viceministru, o 1997 m. valstybės konsultantu kultūros klausimais. 1999 m. paskirtas Nacionalinio dramos teatro generaliniu direktoriumi. Nuo 2000 m. Valstybinio Vilniaus mažojo teatro vadovas, o 2005 m. vėl paskirtas Lietuvos kultūros ministerijos viceministru. 2006-2008 m. buvo Ministro Pirmininko patarėjas kultūros klausimais, 2011-2012 m. Lietuvos Respublikos kultūros atašė Maskvoje, 2013-2016 m. vėl ėjo Ministro Pirmininko patarėjo kultūros klausimais pareigas.

Daugumą premijų Faustas Latėnas pelnė būtent už muziką teatro spektakliams: 1981 m. XXVI Lietuvos teatro meno festivalio diplomas už muziką spektakliui "Kvadratas"; 1983-1984 m. Respublikinės jaunųjų teatro menininkų darbų apžiūros laureato vardas; 1984 m. Pabaltijo teatrų pavasario festivalio (Vilnius) diplomas už muziką spektakliui "Ilga kaip šimtmečiai diena"; 1986 m. VII Pabaltijo respublikų ir Baltarusijos lėlių teatrų festivalio (Ryga) diplomas už muziką spektakliams "Lakštingala" ir "Stebuklinga motina - elnė"; 1987 m. Pabaltijo teatrų pavasario festivalio (Minskas) diplomas už muziką spektakliui "Dėdė Vania"; 1989 m. Lietuvos teatro sąjungos diplomas už muziką 1987-1988 m. sezono dramos spektakliams; 1989 m. Pabaltijo teatrų pavasario festivalio (Vilnius) diplomas už muziką spektakliui "Čia nebus mirties"; 1990 m. Lietuvos teatro sąjungos premija už geriausius 1989-1990 m. sezono darbus; 1995 m. "Kristoforo" prizas už muziką spektakliui "Nusišypsok mums, Viešpatie". Be to, 1987 m. Faustas Latėnas pelnė J. Švedo premiją ir III laipsnio diplomą už pjesę liaudies instrumentų ansambliui "Lietus"; 1989 m. Tarptautiniame XI Luigi Russolo vardo šiuolaikinės muzikos konkurse Italijoje, Varezės mieste, žiuri nariai pažymėjo kūrinį saksofonui ir fonogramai "Albinosas 2"; 1994 m. tarptautiniame Witoldo Lutosławskio vardo konkurse (Švedija, Kilio miestas) kompozitorius gavo garbės diplomą už 4 preliudus. 2011 m. Maskvoje kompozitoriui įteiktas prestižinis rusų teatro apdovanojimas – tarptautinė Konstantino Stanislavskio premija už muziką, sukurtą Eimunto Nekrošiaus, Rimo Tumino režisuotiems ir Olego Tabakovo teatro spektakliams. 2014 m. Faustas Latėnas pelnė Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją.

Fausto Latėno kūryba, gyvuojanti už teatro ribų, neretai būna tarytum abstrahuota iš spektakliuose skambėjusios muzikos. Pats kompozitorius savo kūrybos stilių buvo linkęs vadinti postsocrealizmu ar postrealizmu, kurio ryškiausias bruožas - ypatingas būsenų (džiaugsmo, liūdesio, sarkazmo ir t.t.) hipertrofavimas. Kūrinių harmonija pabrėžtinai romantinė - grindžiama trigarsių ir sekstakordų sekomis, kartais netgi visiškai vengiant bet kokių disonansų.

Kompozitorius yra taip pat sukūręs:

muziką 200 dramos ir lėlių teatrų spektaklių
muziką 9 meniniams filmams
muziką 20 dokumentinių filmų
muziką 5 TV pastatymams