Antanas Kučinskas

"Esu kompozitorius visaėdis ir darau muziką, kuri minta jau esančia muzika", - šis provokatyvus kompozitoriaus Antano Kučinsko pasisakymas atskleidžia šio kūrėjo laikyseną, ypač kalbant apie savo kūrybinės virtuvės paslaptis. Savo kūriniuose Kučinskas yra tiesus ir atviras - jų klausantis dažnai galima iš karto suprasti, kaip ta muzika padaryta. Užuot slėpęsis už komplikuotų struktūrų ar mokslingų komentarų, kompozitorius tiesiog eksponuoja vieną ar kitą paprastą idėją - tačiau daro tai išradingai ir elegantiškai. Kučinsko kūryboje visuomet buvo juntamas teatrinis pradas - kompozitorius jau daugiau nei penkiolika metų dirba teatro muzikos srityje. Vis dėlto pastaruoju metu Kučinskui kiek mažiau rūpi teatriniai ir vizualieji muzikos aspektai - dabar kaip pagrindinius savo komponavimo principus jis nurodo "dekonstrukciją-rekonstrukciją" ir "kilpų muziką" (loop music).

Kilpų katalogas - Jotvingių kilpa

X
Kilpų katalogas - Jotvingių kilpa

Armonų trio - Loop in D-minor

X
Armonų trio - Loop in D-minor

Duo Strimaitis. Pas de deux - Scratched Duo

X
Duo Strimaitis. Pas de deux - Scratched Duo

Biografija

Antanas Kučinskas (g. 1968) 1988 m. baigė muzikos teorijos-kompozicijos studijas Vilniaus konservatorijoje, 1993 m. - Lietuvos muzikos ir teatro akademijos prof. Vytauto Barkausko kompozicijos klasę. 1997-2001 m. studijavo LMTA doktorantūroje, 2001 m. apgynė humanitarinių mokslų daktaro disertaciją tema "Komponavimo principai šiuolaikinėje lietuvių kompozitorių kūryboje". 1995 m. kompozitorius stažavo jaunųjų kompozitorių kursuose Apeldoorne (Olandija), 1991-1999 m. Vilniaus konservatorijoje dėstė šiuolaikinės muzikos istoriją, 1993-1998 m. dirbo Lietuvos nacionaliniame dramos teatre garso režisieriumi, 1998-2012 m. - šio teatro muzikos dalies vedėjas, nuo 2007 m. - Lietuvos muzikos ir teatro akademijos lektorius, nuo 2011 m. docentas, nuo 2015 m. profesorius. 2018 m. pagal Fulbright programą stažavo JAV, Rhode Island College. Nuo 2018 m. jis yra Valstybinio pučiamųjų orkestro "Trimitas" vadovas.

Antanas Kučinskas yra organizavęs muzikos teorijos konferencijų, parašęs mokslinių straipsnių teatro, kino bei šiuolaikinės muzikos temomis, įvairių meninių ir leidybinių projektų iniciatorius ir vykdytojas. 2012 m. publkavo knygą "Teatro ir kino muzika. Teorinės medžiagos konspektas". Yra Lietuvos kompozitorių sąjungos Tarybos narys, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Senato narys.

1995 m. kompozitorius už kūrinį fleitai ir fonogramai "Užburtoji fleita" gavo Lietuvos kompozitorių sąjungos Muzikos fondo konkurso IV premiją, 2000-aisiais už tą patį kūrinį - Kathryn Thomas tarptautinio kompozicijos konkurso Londone premiją. 2008 m. jo opera vaikams "Bulvinė pasaka" pelnė "Auksinį scenos kryžių" kaip geriausias darbas teatro vaikams srityje. 2008 m. Antanas Kučinskas dalyvavo elektroninės muzikos atlikėjų kolektyvo "Diissc Orchestra" veikloje. Tais pačiais metais išleistas debiutinis šios grupės albumas "D.O." (bendras penkių kompozitorių darbas, tarp kurių - ir jo kūrinys "Suma") pelnė Lietuvos kompozitorių sąjungos apdovanojimą už geriausią elektroakustinės muzikos kūrinį. 2013 m. už kūrinį "Ende des Zyklus" taip pat buvo apdovanotas Lietuvos kompozitorių sąjungos premija.

Antano Kučinsko muzika yra atliekama įvairiuose Lietuvos festivaliuose: "Gaida", "Jauna muzika", "Kopa", "Permainų muzika", "Iš arti", Muzikinio veiksmo festivalyje bei šiuolaikinių menų festivalyje "Žuvys". Taip pat užsienyje: "Kamerton" festivalyje Pescaroje (Italija), "Pianissimo" Sofijoje (Bulgarija), "Göteborg Art Sounds Festival" (Švedija) ir kt.

Antano Kučinsko kūryba imponuoja stilistine įvairove. Jo muzikoje susipina instrumentinio teatro ir "naujojo paprastumo" tendencijos. Kompozitorius operuoja įvairiomis šiuolaikinės muzikos technikomis, dažnai naudoja modalinę, serijinę technikas, jungia jas su repetityviniu plėtojimo būdu. Pastaruoju metu kompozitorius daugiau dėmesio skiria perkūrimo, perdirbimo tradicijai, kai istoriškai, stilistiškai atpažįstama muzikinė medžiaga permontuojama pritaikant "svetimas" jos prigimčiai technikas. Antanas Kučinskas taip pat kuria muziką kino filmams ir teatrui (yra sukūręs muziką daugiau nei 30 dramos spektaklių).

Antano Kučinsko muzika dramos spektakliams