Donatas Bielkauskas

Donatas Bielkauskas – vienas ryškiausių nūdienos postfolklorinės tradicijos Lietuvoje kūrėjų ir šios srovės kūrybinių variklių, kurio muzikoje savitai dera senasis baltiškas folkloras ir šiuolaikinės garsinės interpretacijos. 

Donatas – kūrėjas, kuriam muzika – ir meistrystė, ir filosofija. Suprasti, kad muzika – daugialypis, skirtingomis kryptimis veikiantis reiškinys – garsinis, socialinis, komunikacinis, – galima tik pačiam tą daugialypiškumą nuolat patiriant. Platus instrumentų, ritmikos, muzikos stilių išmanymas jam leidžia kurti unikalius garso projektus, apimančius tiek elektronikos, tiek gryno ambiento garsovaizdžius, kuriuose etniniai motyvai pinasi su industrinėmis garsų struktūromis bei natūraliais gamtos ir / ar tiesiog vietoje rastų objektų skambesiais.  

Iš esmės visi Donato darbai kviečia į daugiasluoksnes ir daugiagyles patirtis, kurios ir nusako kūrėjo meistriškumą ir atidumą, o tiksliau klausą detalėms, nugulančioms klausančiojo sąmonėje. Profesorius Giedrius Kuprevičius yra itin taikliai pastebėjęs Donato Bielkausko siekį išsaugoti pamatinių jausmų ir pojūčių ląsteles, gebėjimą žaisti modernia ir archajiška išraiška. Būtent šita dermė ir nuolatinis šių dviejų sluoksnių persiklojimas, bangavimas, atidengiant tai vieną, tai kitą, kartais sąmoningai kreipiant, o kartais – pasiduodant organiškai kaitai, leidžia atrasti vis kitas garsines atodangas, jų spalvas ir smiltis.

Eglė Gelažiūtė-Pranevičienė

Bars bars - Mergyte mano mylima

X
Bars bars - Mergyte mano mylima

Bars bars - Močiute, širdele

X
Bars bars - Močiute, širdele

Bars bars - Skrenda sakalas

X
Bars bars - Skrenda sakalas

Bars bars - Vidur lauko

X
Bars bars - Vidur lauko

Bite lingo - Bite lingo

X
Bite lingo - Bite lingo

Bite lingo - Oi tu varna

X
Bite lingo - Oi tu varna

Bite lingo - Tai gražiai gieda lakštingalėlė

X
Bite lingo - Tai gražiai gieda lakštingalėlė

Biografija

Per beveik trisdešimt metų trunkančią karjerą, Donatas Bielkauskas išleido ne vieną autorinį ar grupinį albumą. Viso virš 40 leidinių, tarp kurių ryškiausiais laikomi „Švilpiai“ (2003), perleistas 2008 m. ir 2016 m. CD, o 2021 m. ir vinilo formatu; karinio-istorinio folkloro motyvais paremtas albumas „Bite lingo“ (2006), įrašytas su dainininke Rasa Serra ir ansambliu „Kuršių ainiai“ bei tęsinys – „Kas tave šaukia...“ (2010), 2019 m. perleisti dvigubu CD; seneliui dedikuotas „Без гражданства“ (2016) bei naujausias projektas „Mirštantis. Miestas. Gyvenimui“ (2021), kurio tikslas, pasak autoriaus – „sujungti savo prigimtimi skirtingus garso turinius. Industrinis Klaipėdos miesto peizažas perdengiamas natūraliu gamtovaizdžiu: negyva su gyvu. Tai pereinant iš vieno į kitą, tai drastiškai vienam kitą naikinant.“

Daugiau nei dešimtmetį jis muzikuoja kartu su kitais atlikėjais ar muzikiniais projektais („Gyvata“, „Esatis“, „Žemyna“, „Tykumos“, „Tabalai“, kt.). Taip pat yra konceptualių avangardinių projektų „Donis“ (nuo 1998 m.), d.n.s. (nuo 2003 m.) ir „Wejdas“ (nuo 1994 m. su Dariumi Gerulaičiu) autorius. Donato pajautą muzikai papildo ir nuolatinis leidybinis darbas mobilioje etninės muzikos įrašų studijoje, įrašinėjant kitus postfolkloro bei etninės muzikos atlikėjus (per 15 metų įrašyta virš 40-ies CD, DVD).

Autoriniai Donato kūriniai yra įtraukti į bendrojo ugdymo muzikos programas, jis nuolat aranžuoja lietuvių liaudies muziką įvairiems ansambliams, Lietuvos dainų šventei, veda edukacijas apie etninius instrumentus. Originali jo muzika skamba lietuvių režisierių teatro spektakliuose (viso per 15 spektaklių: Klaipėdos lėlių, Kauno mažajam, Panevėžio lėlių vežimo teatrams, teatrui „Lino lėlės“, Dovilų EKC Šėpos lėlių teatrui, Priekulės KC Ernsto Vicherto teatrui ir Šeiko šokio teatrui) ir trumpametražiniuose bei dokumentiniuose kino filmuose (naujausias – 2022 m. Lino Mikutos filmas „Mončys. Žemaitis iš Paryžiaus“), gyvai pristatoma daugelyje alternatyvių festivalių, skamba meno galerijose, muziejuose ir kultūros renginiuose (viso per 600 įvairių pasirodymų).

Daugiaplanis Donato interesų laukas atsiveria įvairialypiame tarpdisciplininio meno kontekste, bendradarbiaujant su kitų sričių kūrėjais. 2015 m. jis kuravo projektą „KLAIPĖDA. Negirdimas garsas“, leidžiantį išgirsti negirdimą Klaipėdą. 2017 m. kartu su šokėja Rūta Butkus ir kitais atlikėjais parengė konceptualų garso ir judesio meno projektą „Energosound“ netradicinei „Klaipėdos energijos“ erdvei. 2019 m. realizavo garsinę instaliaciją menininkės Patricijos Gilytės parodoje „Ekvinokcija“, o 2020-aisiais pakvietė projekto „Garso labirintas“ lankytojus prisiliesti prie įvairių objektų ar instrumentų ir patiems sukurti garsinę instaliaciją. Kūrėjas aktyviai dalyvauja „Kaunas 2022“ programose, kurioms rengia autorinius garso projektus.

Donato Bielkausko kūrybinė biografija pristatoma ne tik repezentatyviose duomenų bazėse, bet ir reikšmingose alternatyvios muzikos platformose. Dar 2007 m. jis buvo pripažintas Lietuvos Metų etno atlikėju, o pastaraisiais metais – nominuotas aukščiausiems miesto ir respublikiniams įvertinimams (kaip pvz.: Klaipėdos kultūros magistrui, Auksiniam scenos kryžiui ar Sidabrinei gervei). Ne kartą jo kūryba buvo apžvelgiama kritikų, muzikologų bei pristatoma svarbiausiuose kultūros leidiniuose ir portaluose. 2021 m. D. Bielkauskui suteiktas Meno kūrėjo statusas.

Parengta pagal
Ugniaus Liogės, Eglės Gelažiūtės-Pranevičienės, Eirimo Veličkos tekstus

Donatas Bielkauskas
mob: +370 67216413
donatas.bielkauskas@donis.lt

įrašų kompanijos
Autarkeia
P.d.  352
LT-03012 Vilnius
Tel.: +370 610 61294
info@autarkeia.org

Dangus c/o Ugnius Liogė
PO Box 3058
LT-01010 Vilnius
ugnius@dangus.net
www.dangus.net