Vytis Smolskas

Vytis Smolskas yra vienas tokių muzikantų, kurie leidžiasi į garsų jūrą kaip į fantastišką nuotykių virtinę, kurioje nevalia praleisti nei vienos progos. Jis sako „taip“ džiazo standartų vakaro formatui, priima kvietimus dalyvauti (bežanrės) alternatyviosios muzikos projektuose, imasi solo rečitalio iššūkio, išbando tango, disco ir electro stilius. Jis yra tikras vietinis chameleonas, žmogus-klaviatūra, gebantis išgauti bet kokio turinio muzikinę frazę pagal pareikalavimą, bet visada – su labai savitu, ryškiu charakteriu. Grupės, kviečiančios jį groti drauge, žino – jis yra tas, su kuriuo solistams teks sąžiningai pasidalinti saviraiškos erdvę ir publikos dėmesį.

Laima Slepkovaitė

 

Peacemore (V. Smolskas)

X
Peacemore (V. Smolskas)

Haters gonna love some day (V. Smolskas ir V. Pupšytė)

X
Haters gonna love some day (V. Smolskas ir V. Pupšytė)

Strawberry Fields Forever (The Beatles; arr. by V. Smolskas)

X
Strawberry Fields Forever (The Beatles; arr. by V. Smolskas)

Vytis Smolskas Trio feat. Vytautė Pupšytė. Magic

X
Vytis Smolskas Trio feat. Vytautė Pupšytė. Magic

Biografija

Vytis Smolskas (g. 1983) yra pianistas, klavišininkas, pedagogas, muzikos kūrėjas, daugelio inovatyvių projektų dalyvis, priskiriamas džiazo žanrinei plotmei, tačiau puikiai girdimas toli už jos ribų.

Vartais į muzikos pasaulį jam tapo M. K. Čiurlionio menų mokykla, kurioje jis mokėsi pas J. Miglaševskają, J. Karosaitę, L. Drasutienę, D. Račį ir M. Lapėnaitę. Besimokydamas, Smolskas sėkmingai dalyvavo tarptautiniuose konkursuose Lietuvoje ir svetur: pelnyta III premija Londono tarptautiniame pianistų konkurse bei II-oji A. Rubinšteino konkurse Paryžiuje. 2002 m., jau gerokai įnikęs į improvizacijos galimybių tyrinėjimus, pianistas įstojo į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, prof. Petro Geniušo klasikinio fortepijono klasę. Tai buvo lemtingas, lūžinis ir gana įtemptas Vyčio Smolsko kūrybinio tapsmo laikotarpis (2002–2007), kurio metu jis gyveno dvigubą gyvenimą: dieną skambino J. S. Bacho fugas ir F. Chopino etiudus, vakare – repetuodavo su electro-punk grupe „Pieno lazeriai“, lankydavosi jam session ir kaupė kitokią sceninę patirtį.

Po LMTA klasikinio fortepijono bakalauro studijų, pianistas įtvirtino galutinį apsisprendimą dėl tolesnės savo karjeros tęsdamas mokslus tuo metu naujai įkurtoje tos pačios aukštosios mokyklos Džiazo katedroje, prof. Artūro Anusausko klasėje. Džiazo fortepijono bakalauro diplomą jis atsiėmė 2010-aisiais. Magistro laipsnį Vytis Smolskas įgijo Hagos karališkoje konservatorijoje 2010–2012 m. (specialybės dėstytojas – Jasper Soffers).

Vyčio Smolsko skambinime, greta puikių džiazo profesionalo savybių (kaip gera reakcija, organiška integracija į ansamblį, improvizacinė išmonė ir gražus polistilistinis žodynas), yra girdimas buvęs klasikos atlikėjas. Garso aristokratiškumas, dažnas ir nerūpestingas saugaus grojimo greičio viršijimas ir tam tikri Romantizmo užkrato liekamieji reiškiniai tapo savito pianisto braižo elementais, kurie nesukliudė jam įtikinti savo meistriškumu keleto (puristiškai nusiteikusių) džiazo konkursų žiuri: 2007 m. pelnyta III premija tarptautiniame konkurse „Jazz improvizacija“, 2011 m. jame laimėta II-oji premija, 2008 m. „Vilnius Jazz Young Power“ Rūtos Švipaitės kvartetas, kurio narys jis buvo, nuskynė Grand Prix, o Vyčiui Smolskui atskirai buvo įteiktas geriausio konkurso instrumentininko prizas, 2014 m. konkursinių trofėjų kolekciją vainikavo II-oji premija konkurse „Rostovas prie Dono“ Rusijoje.

Netikėta yra tai, jog išpuoselėta technika ir turtingu tušė pasižymintis pianistas yra vienas aktyviausių elektroninių klavišinių tyrinėtojų, traktuojantis šią instrumentų grupę kaip tokią pat išraiškingą ir palankią virtuozinei saviraiškai platformą, kaip ir koncertinis fortepijonas. Į šią spalvinę zoną jis įžengė, dirbdamas su išgarsėjusia nacionaliniu mastu grupe „Pieno Lazeriai“, vėliau įsitraukė į projektus „Jing'a'Ling“, „Soul Moustache“, „Makchu Pikchu“… Su pastaruoju kolektyvu 2015 m. Vytis Smolskas šventė pergalę M. A. M. A. „Metų proveržio“ nominacijoje.

Įvairių ansamblių sudėtyje Vytis Smolskas dalyvavo „Vilnius Jazz“, „Vilnius Mama Jazz“, Birštono ir Kauno džiazo festivaliuose, lankėsi Vokietijoje, Olandijoje, Jungtinėje Karalystėje, Islandijoje, Latvijoje, Estijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje ir Kazachstane. Sudalyvauta ir viename stambiausių pasaulio džiazo festivalių „North Sea Jazz“, kuriame su rinktiniu dviejų aukštųjų mokyklų bigbendu Vytis Smolskas atliko Niujorko saksofonininko Rudresh Mahanthappa kompozicijų programą, kurioje dalyvavo ir pats autorius.

Jautrus akompaniatorius, Vytis Smolskas labai dažnai palaiko kompaniją vokalistėms. Neišskiriamas, susaistytas kūrybinio pasišventimo ir santuokos saitais tandemas su Vytaute Pupšyte („Soul Moustache“), taip pat bendradarbiauta su tarptautinio lygmens įžymybe Juste Arlauskaite (Jazzu), Baiba Skurstene, Sofija Rubina (Estija), Nadia Basurto (Ispanija), Giedre Kilčiauskiene, Rūta Švipaite ir dešimtimis LMTA studenčių, kurioms jis talkino, dirbdamas koncertmeisteriu.

Be jokių abejonių, šis jaunas muzikas, jau darantis stiprų įspūdį stilingu ir ekspresyviu grojimu, dar tebėra mįslė ir intriga publikai. Kol kas jis yra surengęs tik vieną „pilno metro“ autorinę programą, kurios netradicinis formatas ir skoninga eklektika perša mintį, jog Vytis Smolskas yra nesuvaržytas prietarų ir nesusikūręs pats sau klišių, tebeleidžiantis sau laisvės prabangą menininkas. Tad tikėtis iš jo kol kas galima bet ko.

Laima Slepkovaitė