Muzikos mokytojų apklausa atskleidė, ko trūksta jų mokymo procese

  • 2022 m. birželio 1 d.

Lietuvos muzikos informacijos centras kasmet plečia savo edukacinių natų leidinių asortimentą ir išleidžia natų rinkinių įvairiems instrumentams, vokalui, ar chorams. Kadangi mums svarbu, jog leidžiamos natos būtų naudojamos ir atitiktų poreikį, balandžio mėnesį vykdėme muzikos mokytojų apklausą, kurioje dalyvavo 102 respondentai iš visos Lietuvos. 

Daugiausia į pirmąjį mūsų poreikių tyrimą įsitraukė mokytojai iš didžiųjų šalies miestų, tačiau sulaukėme atsakymų ir iš Ukmergės, Vilkaviškio, Kretingos, Šakių, Trakų, Pabradės, Zarasų ir kt. Paaiškėjo, jog aktyviausiai apklausoje dalyvavo klavišinių, styginių instrumentų, vokalo ir choro pedagogai. 

Į klausimą, kaip dažnai mokiniai atlieka Lietuvos kompozitorių kūrinius, 47,1% respondentų atsakė, jog kiekvieną pusmetį, o 39,2% dalyvių nurodė, kad bent kartą per metus. Šie skaičiai rodo, jog lietuviškas repertuaras sudaro išties didelę mokymosi proceso dalį. Net 90% respondentų pažymėjo, kad labiausiai lietuviško repertuaro trūksta 1-4, 5-8 klasių mokiniams. Žanrai, kurių pedagogai pasigenda daugiausiai yra solo pjesės, kūriniai ansambliams, sonatos ir etiudai.

Įdomu tai, jog net 68,6% dalyvių nurodė, kad mokymo procese naudojamas natas siunčiasi iš interneto. Mažesnė dalis natas gauna mokyklos bibliotekoje ar perka natų įsigijimo vietose. Net 78,4% apklaustųjų yra tekę įsigyti Lietuvos kompozitorių natų leidinių. Apklausos rezultatai parodė, jog mokytojai naudoja ir skaitmeninį, ir spausdintą natų formatą. Iš jų 67,3% nurodė, kad abu formatai jiems yra vienodai patogūs. Vis dėl to nuomonės išsiskyrė dėl leidinių kainos: 43% respondentų teigia, jog kainos yra prieinamos, tačiau 38,2% pedagogų jos atrodo per didelės. Respondentai sutiktų mokėti daugiau, priklausomai nuo turinio kokybės, tačiau dauguma pasidalino nuomone, jog kainos galėtų būti ir mažesnės. 

Net 81,4% muzikos mokytojų pažymėjo, jog mokyklose trūksta šiuolaikinių Lietuvos kompozitorių kūrinių ir siūlo inicijuoti naujų kūrinių vaikams užsakymus. Pasidalinta nuomone, jog dauguma jaunųjų kompozitorių parašo per sudėtingas pjeses, ne pagal instrumento galimybes konkrečiam moksleivio amžiui. Taip pat yra labai didelis poreikis edukacinių leidinių patiems mažiausiems, kuriuose būtų daugiau iliustracijų, pasakojamos istorijos. Sulaukėme komentarų, jog labai trūksta repertuaro akordeonui ikimokyklinio amžiaus ir vyresniems vaikams,  lietuviškų kūrinių vaikų, merginų chorams, vokaliniams ansambliams.

Apklausos pabaigoje palikome atvirą laukelį pasiūlymams LMIC leidybai, kuriame pedagogai pabrėžė, kad pasigenda didesnės naujausių leidinių sklaidos ir norėtų gyvų seminarų bei leidinių pristatymų. Džiaugiamės, kad keletas respondentų pasisakė ir legalių natų naudojimo klausimu. Jie išreiškė rūpestį ir norą naudoti natas legaliai, tačiau vis dar trūksta išplėtotos sistemos, kurioje būtų patalpinti visi Lietuvos kompozitorių kūriniai ir galimybė juos įsigyti po vieną. Kai kurie mokytojai norėtų ir patogesnės platformos, kurioje turėtų abonementus bei prisijungimą prie natų duomenų bazės. 

„Nuoširdžiai dėkojame visiems pedagogams, kurie aktyviai dalyvavo mūsų apklausoje. Mums labai svarbu gauti atgalinį ryšį iš tų, kurie savo edukacinėje veikloje naudoja Lietuvos kompozitorių kūrybą. Gavę atsakymus supratome, kokių naujų projektų turėtume imtis ir kaip svarbu toliau labai aktyviai agituoti visus mokymosi proceso dalyvius natas naudoti tik legaliai. Mes savo ruožtu pasistengsime, kad muzikos mokyklų poreikiai būtų patenkinti, tačiau tuo pat metu labai nuoširdžiai visų prašome vertinti ne tik mūsų, bet ir kompozitorių, tekstų autorių, redaktorių, grafikos dizainerių ir kitų leidėjų darbą ruošiant šiuos leidinius jums“, – apklausos rezultatus apibendrino Lietuvos muzikos informacijos centro vadovė Radvilė Buivydienė.

„Mūsų internetinėje parduotuvėje „MusicLithuania.com“ galima rasti net 2200 Lietuvos kompozitorių kūrinių natų skaitmeniniu, spausdintu formatu, o šiuo metu autorių sąraše yra 151 kompozitorius. Savo e. parduotuvę kiekvienais metais pildome kūriniais, kuriuos galima patogiai įsigyti internetu.  Paskutinių metų pardavimų rezultatai parodė, kad vis daugiau žmonių atranda galimybę pirkti natas PDF formatu po vieną. Taip yra ir patogiau, ir kur kas pigiau. Instrumentinių kūrinių vaikams, dainų chorams kainos svyruoja nuo 3€ iki 6€, o spausdinti leidiniai kainuoja nuo 5€ iki 15€.  Mūsų natų kolekcija vaikams yra labai spalvinga ne tik savo viršeliais, bet ir muzikos įvairove –  „Vaikų kambaryje“ galite rasti repertuaro violončelei, mušamiesiems, akordeonui, fleitai, klarnetui, saksofonui, trimitui, trombonui ir ansambliams. Savo natų kolekciją nuolat pildome ir labai kviečiame užsukti“, – pasakojo e. parduotuvės „MusicLithuania.com“ vadovė Lina Aselskytė.


Visus Lietuvos muzikos informacijos centro išleistus leidinius galite įsigyti čia. Daugiau apie natų kopijavimo žalą skaitykite informacinėje svetainėje „Nekopijuoknatu.lt“. Visas mūsų veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba.