Radijo bangomis: „Tilto namų festivalis“ keičia formatą

  • 2020 m. spalio 29 d.

Kalbino Rūta Giniūnaitė

Ketvirtus metus skaičiuojantis „Tilto namų festivalis“ dėl pandemijos šiemet priverstas keistis – vietoj gyvų pasirodymų Užupio pakraštyje, lapkričio 15 d. muzika skambės „Palanga Street Radio“ bangomis.

Dešimt valandų bus transliuojami „shishi“, „Kamanių šilelio“, „Egomašinos“, „Vilniaus Energijos“, „Flash Voyage“, „Garbanoto“, „Kabloonak“, Monikaze, „Planeta Polar“ ir „Solo Ansamblio“ koncertai. Pasirodymai bus įrašomi, o vėliau iš atrinktų kūrinių bus išleistas ir skaitmeninėse platformose paviešintas rinkinys. Tarp pasirodymų auditorija girdės naujokų kūrinius.

Apie pasikeitusį renginio konceptą, organizacinius iššūkius ir naujas garsines patirtis pasakoja radijo festivalio organizatorės GABRIELĖ TAMUTYTĖ ir GIEDRĖ NALIVAIKAITĖ.


Šiais metais „Tilto namų festivalis“ keliasi į radiją – kiek patirtis bus kitokia, žiūrovui nematant gyvų pasirodymų?

Giedrė: Visiškai kitokia tiek atlikėjams, tiek klausytojams. Neprisimenu, ar šiandienėje Lietuvoje toks formatas kada nors buvo įgyvendintas. Videokoncertai man, kaip klausytojai ir atlikėjai, gyvybės neperteikia, nes turi koncentruoti ausis ir akis į veiksmą ekrane ir nusivili, nes net pasitelkęs visas jusles gyvo koncerto malonumo negauni. Radijas kas kita – garsas gyvas, o akys laisvos užsiimti sava veikla. Kopenhagoje yra įsikūrusi alternatyvi internetinė radijo stotis „The Lake“ – jie mane įkvepia mąstyti apie muziką plačiau ir nepamiršti žaidimo; iš jų atplaukė ir keletas idėjų festivaliui. Tačiau apie patirtį kiekvienas sau galėsime atsakyti po radijo festivalio.

Tiesa, yra vienas senas ir nuostabus koncerto įrašas, kurį būtina pamatyti! Tai grupės „Talking Heads“ koncertinis filmas „Stop Making Sense“.

Nebijote, kad dauguma festivalio muzikos taps tik fonu klausytojams?

Giedrė: Nebijome, nes tam tikra dalis neabejotinai taps. Tai diktuoja pats radijo formatas – juk ir įsijungiame jį fonui kažką veikdami, eidami, gamindami maistą. Bet prisimenu, kaip kažkada radijo bangomis teko klausytis „Eurovizijos“ dainų konkurso – buvo baisiai smagu. Kai nelieka šou elementų ir vaizdo, kuris dažnai sudaro pusę konkurso dainų vertės, klausytis būna dar nuobodžiau. Radijo koncertais pasitikrinsime, kaip yra su mūsų alternatyvos „rinktine“.

Kur ir kaip bus galima klausytis „Palanga Street Radio“ dažnių?

Gabrielė: Internetinis bendruomenės radijas „Palanga Street Radio“ yra pasiekiamas adresu www.palanga.live, o „iPhone“ telefonų turėtojams yra sukurta mobilioji programėlė. Norėdami, kad garsas sklistų ne tik individualiai, kviečiame įvairias kavines, barus, salonus, knygynus ir kitas erdves, saugiai dirbsiančias lapkričio 15 d. (sekmadienį), transliuoti radijo festivalį savo darbo metu.

Giedrė: Klasikinis radijo festivalio klausymas turėtų vykti virtuvėje plaunant indus ar pjaustant morkas, bet galimi ir alternatyvūs klausytojų susigalvoti variantai.

Nekilo minčių festivalį daryti mažesnį, su apribojimais, bet tokį kaip trejus metus lig šiol?

Gabrielė: Pirmiausia, džiugina mintis, jog gyvi koncertai ir kokybiška alternatyvi muzika radijo festivalio formatu galės pasiekti gerokai platesnę auditoriją, t. y. klausytojus, gyvenančius kituose miestuose ar kitose šalyse ir neturinčius galimybės dalyvauti miesto renginyje. O koks tai bus džiaugsmas intravertams, vengiantiems viešų renginių! Šio festivalio įgyvendinimui kasmet atiduodame daug savo laiko ir širdies. Nuolat keičiantis renginių apribojimams ir saugumo reikalavimams, nusprendėme iš karto pereiti į saugų renginio formatą, neplaukti pasroviui su nežinia.

Tarp gyvų koncertų transliuosite ir jaunų atlikėjų atsiųstus įrašus. Kokių kūrinių tikitės sulaukti? 

Giedrė: Labai norėčiau išgirsti pasislėpusių miegamojo talentų, kurių net besidomint šiandienos lietuvių muzika dar nepavyko atrasti. Taip pat sulaukiame daug vokalinių kūrinių – norėtųsi, kad autorinius darbus siųstų ir instrumentininkai, garso meno kūrėjai ir kiti, kurių nepaminėjau. Neieškome vien naujų ir nežinomų vardų – laukiame visų kolegų, scenos senbuvių ir profesionalių muzikantų kūrybos. Būtų puiku surinkti selekciją be aiškių ribų iš pačių įvairiausių muzikinių platumų, išlaikant idėjinę ir kokybinę kartelę. Norisi aiškiai parodyti, kad viskas, ką girdėsime, pagaminta Lietuvoje.

Nedaug mūsų šalies radijo stočių groja ne reitingais, o kokybe paremtą muziką. „Palanga Street Radio“ yra internetinis radijas, labiau nukreiptas į bendruomenę, tad šiuo renginiu nepasieksime begalės klausytojų, bet norėtųsi, kad klausantys radijo tądien atrastų ką nors naujo. Jauniems atlikėjams tai turėtų būti puiki platforma ištransliuoti savo muziką neišeinant iš namų. Jei niekada nelipai ant scenos, turbūt pirmame koncerte nepavyks apšildyti žinomos Lietuvos grupės, o šiame festivalyje viskas įmanoma.

Festivalį finansuoja Kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė. Kaip naujo formato idėją priėmė kultūros sektorius?

Gabrielė: Kultūros taryba aukštu balu įvertino mūsų paraišką radijo festivaliui. Tai įkvepia ir rodo, jog mūsų siūlomos idėjos yra priimtinos ir palaikomos greta didesnį įdirbį turinčių organizacijų. Mūsų atstovaujama muzika dažnai pasimeta tarp populiariosios ir profesionalios muzikos, todėl svarbu, kad kultūros sektorius mokosi atskirti mus nuo didesnių komercinių organizatorių ir suteikia realias galimybes įgyvendinti kokybiškus nišinius projektus. Vilniaus miesto savivaldybė „Tilto namų festivalį“ palaiko jau ne vienerius metus, suteikia sklaidos galimybes, o šiemet ir finansinį palaikymą.

Kaip pandemija pakeitė „Tilto namų“ organizacijos gyvenimą? Kas buvo sunkiausia?

Gabrielė: Atsirado nežinia, kadangi pirmą kartą turime prisitaikyti prie naujų darbo sąlygų ir ribojimų. Tačiau, kaip turbūt ir daugeliui aplink, pandemija ir karantinas padėjo sudėlioti prioritetus savo srities veiklose, mobilizavo įvairių finansavimo paraiškų rengimui ir idėjų generavimui. Apmaudu, jog nepavyko su atlikėjais įgyvendinti įvairių tarptautinių planų: neįvyko „Sheep Got Waxed“ pasirodymai Švedijoje, Lenkijoje, „Planeta Polar“ atšaukė suplanuotą turą Čekijoje, o „Kabloonak“ nesugrojo Baltijos kaimynų festivaliuose. Dalį išvykų perkėlėme į ateitį ar bent į elektroninį formatą, kuris šiuo metu yra vienintelė eksporto galimybė.

Ar „Tilto namų festivalis“ radijo bangomis galėtų būti tęstinis projektas net ir pasibaigus pandemijai, kaip festivalio dalis, atšaka?

Giedrė: Mintį apie gyvo festivalio transliaciją audėme ne vienerius metus. Bet iki pandemijos šios idėjos vis neišpildydavome, ji pasirodydavo per sudėtinga. Labiausiai norėjosi padaryti didelį ir kokybišką renginį su daug muzikos ir kitomis meno sritimis vienoje žalioje Vilniaus pievoje. Radijo festivalis ir atsirado iš noro kažką veikti, net ir pasikeitus pasaulio tvarkai.

Gabrielė: Tai ne tik sudėtinga, bet ir daug kainuojanti idėja. Neparduodant bilietų į nemokamą atvirą transliaciją plėstis yra sunku – finansavimas būtinas kaip oras. O kol kas galvojame apie šiuos metus ir planuojame įvykio tęstinumą – išleisime skaitmeninę radijo festivalio įrašų rinktinę.


0