V. Ganelino / D. Pashkevichiaus / A. Gotesmano trio koncertinis įrašas išleidžiamas Latvijoje

  • 2019 m. kovo 11 d.

Vitalijus Gailius

Latvijos muzikos leidybos kompanija „Jersica Records“ išleidžia bendrą legendinio GTČ trio nario Viačeslavo Ganelino, perkusijos meistro Arkadijaus Gotesmano ir vieno žymiausių Latvijos saksofoninkų Deniso Pashkevichiaus trio albumą „Variations“. Planuojama, kad unikalus koncertinis įrašas klausytojus pasieks balandžio 5-ąją.

„Jersika Records“ – naujas, bet daug žadantis vardas Baltijos šalių muzikos leidybos rinkoje. Istorijos mokslus krimtęs muzikos įrašų kolekcionierius bei didžėjus Marekas Amerikas, stebėdamas muzikinę Latvijos rinką, nebuvo patenkintas tuo, kad daugelis unikalių Latvijos muzikantų taip ir lieka neišgirsti, todėl kartu su bičiuliais nusprendė imtis muzikos įrašų leidybos.

Nuo 2017 m. „Jersika Records“ yra išleidusi keturis albumus. M. Amerikas su bendražygiais renkasi ne kiekybę, bet kokybę. Kiekvienas jų leidinys pasižymi kruopščiai apgalvotu dizainu ir puikia garso kokybe. Atsakingas požiūris į muzikos leidybą neliko nepastebėtas. 2018 m. po „Jersika Records“ vėliava pasirodęs Latvijos avangardistų „Psychosis Amoralis (Amorālā Psihōze)“ albumas „Milky Way“ („Piena Ceļš“) kasmetiniuose Latvijos muzikos įrašų apdovanojimuose „Zelta Mikrofons“ pelnė prizą už geriausią dizainą, o dar vienas leidinys „KlusiKlusi“, Kasparo Kurdeko, Rūdolfo Macato ir Kasparo Vizulio projektas, buvo nominuotas geriausio Latvijos džiazo albumo kategorijoje.

V. Ganelinas ir A. Gotesmanas į sceną kartu yra lipę daugybę kartų ir su skirtingos sudėties kolektyvais. Tas pats galioja ir A. Gotesmano ir D. Pashkevichiaus atveju. Šiedu muzikantai – geri bičiuliai, ne kartą groję tiek duetu, tiek kartu su kitais muzikantais. Tačiau visi kartu kaip Ganelino / Pashkevichiaus / Gotesmano trio jie debiutavo 2017 m. lapkritį „WinterFest“ festivalyje Rygoje. Tai buvo vienintelis trio pasirodymas iki 2018 m. rugsėjo, kai visi trys muzikantai vėl susitiko Rygoje, „Jersika Records“ sielos M. Ameriko organizuotoje Jersikos gatvės vinilo dienoje. Rugsėjo 22 d. vykusiame plokštelinės muzikos gerbėjų susibūrime V. Ganelinas, D. Pashkevichius ir A. Gotesmanas, kartu su Latvijos muzikos akademijos džiazo katedros vedėju, profesoriumi Indriiku Veitneriu, aptarė laisvojo džiazo tendencijas Latvijoje ir Lietuvoje. Po diskusijos trio surengė antrąjį savo koncertą – savotišką repeticiją prieš pagrindinį rugsėjo 23 d. pasirodymą Latvijos kultūros akademijos teatro namuose „Zirgu pasts“ vykusiame specialiame „RIGA ROOM Avant-Garde sessions“ serijos koncerte.

Dvigubo vinilo formatu išleidžiamame albume „Variations“ įrašyta būtent „RIGA ROOM Avant-Garde sessions“ serijos koncerto medžiaga. Mintis įamžinti šį koncertą kilo trio nariui D. Pashkevichiui, kuris ne tik yra vienas iš „RIGA ROOM“ idėjos iniciatorių, bet ir palaiko bičiuliškus santykius su „Jersika Records“.

Šis įrašas ypatingas ne tik tuo, kad sujungia tris talentingus bei didžiulę patirtį sukaupusius skirtingų kartų muzikantus, bet ir tuo, kad albumo gamyboje nebuvo naudojamos jokios skaitmeninės priemonės. „Variations“ – išskirtinai analoginis albumas, kurio kiekvienas gimimo etapas – įrašymas, masteringas ir suvedimas – buvo atliktas tik analoginiu būdu. Taigi vitališka koncertinė medžiaga įgis dar daugiau gyvasties ir pradžiugins ne tik džiazo bei improvizacinės muzikos gerbėjus, bet ir prisiekusius audiofilus, kuriems detalus, krištolo grynumo garsas – vienas pagrindinių garsinės patirties atributų.

V. Ganelinas – pianistas, kompozitorius, kartu su Vladimiru Čekasinu ir Vladimiru Tarasovu legendinio GTČ trio narys, vienas iš lietuviško džiazo mokyklos kūrėjų. Vytauto Didžiojo ordino Riterio kryžiaus, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas. Jis – Jeruzalės muzikos ir šokio akademijos profesorius, Izraelio kompozitorių sąjungos narys. Per savo ilgametę karjerą parašė tris operas, muziką daugiau nei 40 spektaklių ir 6 miuziklus, sukūrė muziką 60 filmų. Penki filmai su V. Ganelino muzika buvo apdovanoti prizais tarptautiniuose festivaliuose Venecijoje, Stokholme, Barselonoje ir Vašingtone.

A. Gotesmanas – būgnų ir perkusijos virtuozas. Vienas įdomiausių Lietuvos džiazo ir improvizacinės muzikos scenos atstovų, pedagogas, Šeduvos perkusijos ir Klezmerių muzikos festivalių meno vadovas, įvairių projektų dalyvis. Savo kūryboje jungia muziką, teatrą, literatūrą. 1980–1987 m. koncertavo su ansambliu „Oktava“, 1990 m. kartu su saksofonininku P. Vyšniausku (duetas „Petrarka“) išleido pirmąją lietuvišką kompaktinę plokštelę. Grojo su tokiais muzikantais, kaip Chin Gito, Fredis Studeris, Johnas Zornas, Kasperas Tranbergas, Matsas Gustafssonas, Martinas Küchenas, Warrenas Smithas, Charlesas Gayle’is, Barry Guy’us, Dominicas Duvalis ir kt.

D. Pashkevich – saksofonininkas, fleitininkas, kompozitorius, prodiuseris, viena žymiausių dabartinės Latvijos džiazo asmenybių. Puikiai pažįstamas Lietuvos publikai. 2008 m. su grupe „Riga Groove Electro“ koncertavo Birštono džiazo festivalyje, taip pat yra grojęs su Dominyku Žeromsku, Dmitrijumi Golovanovu, Janu Maksimovičiumi ir kitais Lietuvos scenos atstovais.  2017 m. jo albumas „Yours Faithfully“, kaip geriausias bliuzo ir džiazo kategorijos leidinys, pelnė Latvijos „Grammy“ apdovanojimą. D. Pashkevichiaus bendradarbių sąraše tokie vardai kaip Timas Hagansas, Aaronas Parksas, Seamusas Blake’as, Christianas Frankas, Paulas Bollenbackas, Christianas Howesas, Ryo Kawasaki, Janet Lawson, Billas Harperis, Bobas Ferrelis ir kt.

V. Ganelino, D. Pashkevichiaus ir A. Gotesmano plokštelę „Variations“ galite užsisakyti „Jersika Records“ puslapyje „Bandcamp“.