Netekome kompozitorės Dalios Raudonikytės

  • 2018 m. rugsėjo 7 d.

2018 m. rugsėjo 7 d., būdama Vokietijoje, po ilgos ir sunkios ligos mirė 48-erių kompozitorė, Lietuvos ir Norvegijos kompozitorių sąjungų narė Dalia Raudonikytė-With.

Kompozitorė gimė 1970 metais Vilniuje, 1998 m. persikėlė į Oslą, o paskutiniuosius gyvenimo metus taip pat rezidavo ir Niujorke. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje baigusi kompozicijos bakalauro studijas Broniaus Kutavičiaus klasėje ir magistrantūros studijas Osvaldo Balakausko klasėje, 1998-aisiais ji gavo Norvegijos mokslo tarybos stipendiją toliau tobulinti kompozicijos įgūdžius ir studijuoti elektroakustinę kūrybą Norvegijos muzikos akademijoje.

Išvykusi gyventi į Norvegiją, vėliau į JAV, tada vėl grįžusi į Norvegiją, kompozitorė kiek galėdama palaikė ryšius su Lietuvos muzikiniu gyvenimu, rašydama naujus kūrinius šiuolaikinės muzikos festivaliams Lietuvoje. Kūrė daugiausia nedidelių kamerinių sudėčių kūrinius, buvo įsitraukusi į elektroninės muzikos praktikas. Jos muzikai neretai būdingi vienatvės, atšiaurios gamtos grožio, išraiškingos melancholijos motyvai.

2017 m. kartu su Niujorko įrašų leidykla „New Focus Recordings“ Dalia Raudonikytė-With išleido pirmąją ir vienintelę savo muzikos kompaktinę plokštelę „Solitarius“ (lot. Vieniša/-s), kurioje ryškus jos domėjimasis literatūra, filosofija, tarpdisciplininiu menu. Beveik kiekvienas kūrinys turi literatūrinę sąsają: Seneka, Stefanas Zweigas, Thomas Wolfe’as, Virginia Woolf ir jos eilutė „Melancholija tapo žiemos nakties garsai“, Francis Picabia ir jo citata: „Mūsų galvos apvalios, todėl mintys gali keisti kryptį“.

Apie šį modernios muzikos albumą, persmelktą metaforų ir užuominų, nužymėtą eksperimentinių atlikimo technikų ir pervertą šaižios, dužios elektronikos, rašė „Bandcamp Daily“ muzikos kritikas Peteris Margasakas. Anot jo, kompozitorė muzika perteikia „vėsias atmosferas ir nepakeliamą tamsos pojūtį – sielvartą, ant visiško išsekimo ribos“.

Urna su kompozitorės kremuotais pelenais bus pašarvota Kompozitorių namuose (A. Mickevičiaus g. 29, Vilnius). Lankymas – rugsėjo 24 d. nuo 15 iki 20 val., rugsėjo 25 d. nuo 10 val. Urna išnešama 14 val. Laidojimas Rokantiškių kapinėse.

LMIC inf.