Raseiniai kviečia patirti naująją muziką

  • 2018 m. liepos 25 d.

Šiuolaikinę, eksperimentinę vietinių ir užsienio autorių kuriamą muziką dažniausiai galime išgirsti didžiuosiuose Lietuvos miestuose, tačiau rugpjūčio 16-19 dienomis ji skambės mieste, kuris vargu ar naujosios muzikos gerbėjams iki šiol asocijavosi su aktualiausiomis šių dienų muzikos naujovėmis. Keturioms dienoms pasikeis Raseinių miesto akustinis klimatas – čia įvyks pirmasis Raseinių šiuolaikinės muzikos festivalis.

Festivalio metu vietiniai gyventojai ir miesto svečiai galės išgirsti modulinio sintezatoriaus ir savadarbių vargonų sintezę, skaitmeninio garso ir vaizdo eksperimentus, pasiklausyti Indonezijos Gamelano ir jį papildančių paruošto fortepijono improvizacijų, pažinti aštuntojo dešimtmečio Niujorko minimalistinės muzikos sceną ir būti dar daugelio praturtinančių patirčių liudininkais. Festivalyje pasirodys kūrėjai ir atlikėjai iš Danijos, Jungtinės Karalystės, Ekvadoro, Kanados, Lietuvos ir kitų šalių. Su jais festivalio lankytojai galės susipažinti prieš ir po koncertų vykstančiose diskusijose, kuriose muzikantai pristatys koncertuose naudojamas technologijas ir neįprastus instrumentus, papasakos apie savo kūrybos metodus.

Festivalį rugpjūčio 16 d., 19 val.  Raseinių autobusų stotyje atidarys grupė „Ąžuoliniai berželiai“ ir Klaipėdos bigbendas. „Ąžuoliniai berželiai“ – grupė, kurios pasirodymai paprastai įvardijami ne kaip koncertai, o tam tikras improvizacinis aktas ar įvykis, neapibrėžiamas uždarų laiko rėmų, nes jų, anot grupės narių, paprasčiausiai nėra. Šį kartą trio (Domas Razmus – saksofonai, Nerijus Ardzevičius – kontrabosas, Arnas Mikalkėnas – mušamieji) pasirodys kartu su Klaipėdos bigbendu, vadovaujamu Kęstučio Sovos; tai pirmas šių kolektyvų bendras pasirodymas.

Rugpjūčio 17 d. Raseinių gyventojai ir miesto svečiai galės paskirti vakarą pažinčiai su eksperimentine ir elektronine, audiovizualine muzika. 19 val. miesto autobusų stotis prisipildys meditatyvių gausmų, kuriuos generuos Simono Nekrošiaus ir Mikalojaus Smulskio sukurti instrumentai. Menininkai pristatys savo projektą „Nesting Boxes and Sound Pipes“, kurį sudaro S. Nekrošiaus sukurtos motorizuotos garsinės skulptūros, skambančios automatizuotais propeleriais užgaunant stygas, ir M. Smulskio garsiniai vamzdžiai, kuriais grojama kompresuotu oru, valdant jo intensyvumą. Jau sutemus, 22 val. Raseinių kultūros centro atviroje jaunimo erdvėje su projektu „Modulated Landscapes“ pasirodys garso menininkas ir multimedijos programuotojas Darien Brito (Ekvadoras/Nyderlandai). Kaip kompozitorius ir garso menininkas Darien kūrė daugeliui skirtingų formatų – nuo kūrinių instrumentams solo iki kūrinių orkestrui, elektronikai, teatrui, operai ir šiuolaikiniam šokiui; taip pat jis rengia solo pasirodymus su gyvai generuojamu garsu, kompiuterine grafika ir šviesomis. Koncerte taip pat pasirodys lietuvių smuikininkė, šiuo metu gyvenanti Nyderlanduose – Novilė Maceinaitė, kuri atliks vieną iš D. Brito kūrinių „Vsig 2.0“.

Rugpjūčio 18 d. skirta kamerinei šiuolaikinei muzikai. Ją 15 val. Raseinių Švč. Trejybės cerkvėje pradės fleitininkas Vytautas Oškinis. Koncerte, pavadintame vieno iš skambėsiančių kūrinių pavadinimu – „Landscape with Birds“, V. Oškinis atliks latvių kompozitoriaus Pēterio Vasko, japono Kazuo Fukushima ir mitais apipinto italų kompozitoriaus Giacinto Scelsi kūrinius. Vėliau, 18 val. Raseinių menų mokyklos salėje pasirodys bene ryškiausias šiuo metu Lietuvoje veikiantis šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“ (meno vadovas Karolis Variakojis). „Synaesthesis“ muzikantams svarbu ne tik garsas, bet ir erdvė, šviesa, judesys ar naratyvas – visa tai, kas atliekamai muzikai suteikia daugiamatę perspektyvą ir naikina žanrų ribas. Tuo galės įsitikinti ir Raseinių šiuolaikinės muzikos festivalio klausytojai, kuriems ansamblis atliks audiovizualinius, elektroakustinius lietuvių kompozitorių – Alberto Navicko, Andriaus Arutiunian ir Dominyko Digimo kūrinius ir pasaulinės naujosios muzikos scenos pripažintų Yanno Robino (Prancūzija) bei Panayiotis Kokoras (Graikija) darbus.

Tą pačią dieną, 20 val., Raseinių menų mokyklos salėje prie „Synaesthesis“ muzikantų prisijungs vienas aktyviausių šiuolaikinės muzikos ansamblių iš Didžiosios Britanijos „Apartment House“. Tai kolektyvas, kuris jau 20 metų pritraukia gausias klausytojų gretas, atlikdamas avangardinę ir eksperimentinę muziką. Ansamblis, 1995 m. įkurtas lietuvių kilmės britų violončelininko Antono Lukoszevieze, koncertuoja visame pasaulyje. Reguliariai rengdamas pasirodymus „Café Oto“ ir reziduodamas „Wigmore Hall“ „Apartment House“ užima svarbią vietą Jungtinės Karalystės muzikos scenoje, yra daugiausiai kartų Hadersfyldo šiuolaikinės muzikos festivalyje pasirodęs kolektyvas. 2011 m. vykusiame koncerte Karalienės Elžbietos salėje bilietai buvo iššluoti, o „Southbank Centre“ skyrė jiems Karališkosios filharmonijos bendrijos apdovanojimą už kamerinės muzikos atlikimą. Koncerte pirmąkart Lietuvoje skambės amerikiečių kompozitoriaus Julius Eastmano (1940-1990) kūryba. J. Eastmanas buvo svarbi figūra to meto avangardo kontekste. Studijuojant kompozitorių įkvėpė vyresnių jo kolegų Johno Cage’o, Mortono Feldmano darbai ir netrukus jis tapo neatsiejama Niujorko downtown’o scenos dalimi. Tačiau po daugelio nesėkmingų įvykių, nulemtų kompozitoriaus gyvenime susiklosčiusios situacijos ir blogų sprendimų, J. Eastmanas buvo policijos išmestas iš savo buto, kaip ir jo partitūros. Kompozitorius tapo benamiu ir mirė būdamas 49-erių. Naujosios muzikos organizacijos „Dustin Hurt of Bowerbird“ ir J. Eastmano draugų muzikantų pagalba, iš fragmentų buvo atkurta tik nedidelė dalis autoriaus kūrybos. Jo kūrinį instrumentiniam ansambliui „Feminine“ Raseinių menų mokyklos salėje atliks ansambliai „Synaesthesis“ ir „Apartment House“.

Paskutinę festivalio dieną sugrįšime prie eksperimentinių projektų, tačiau prie visai kitokių.  15 val. Raseinių rajono kultūros centro galerijoje Arturas Bumšteinas ir Gailė Griciūtė pristatys savo darbą „Dahlem Gamelan Sound Archive + Piano“. Garsinė medžiaga šiai kompozicijai A. Bumšteino buvo įrašyta Dalemo Etnologinijos muziejuje 2013 metų vasarą. Indoneziško gamelano instrumentų įrašai vėliau buvo sukomponuoti į koliažinį garso kūrinį. Gamelano garsyną praturtina G. Griciūtės paruošto fortepijono improvizacijos, kurios išryškina garso aukščių reljefus. Arturo Bumšteino veikla – turbūt aktyviausia ir įvairiapusiškiausia visoje lietuviškoje tarpdisciplininio ir garso meno scenoje. Dažnai jis veikia ne tik kaip garso ir vaizdo menininkas, bet ir kaip entrepreneris, inicijuodamas įvairius eksperimentinės kolektyvinės kūrybos projektus, kurdamas leidybines platformas. Gailės Griciūtės kūrybos metodas glūdi kažkur tarp improvizacijos ir kompozicijos. Jo šaknis neabejotinai reikėtų sieti su ta XX a. kompozitorių ir atlikėjų karta, kuri praplėtė tradicinio kompozicijos ir notacijos kanono ribas, atsivėrė spontaniškai situacijos įtaigai, pasirinko išraiškingus interpretacijos gestus, išplėtojo performatyvų scenos rituališkumą.

Festivaliui einant į pabaigą jo lankytojai 17 val. bus laukiami Raseinių autobusų stotyje, kur su savo projektu „Music for Organs“ pasirodys garso menininkai Ragnhild May (Danija) ir Stefanas Maieris (Kanada). Šis duetas dirba su tokiais instrumentais kaip pačių pasigaminti vamzdiniai vargonai ir moduliniai sintezatoriai. Išdėstant didelius garsiakalbius visoje patalpoje ir sukeliant įvairius psichoakustinius ir kūniškus efektus klausytojams, šis darbas išreiškia kelių architektūrinių ir juntamų erdvių skambėjimą. Žaismas tarp išsklaidytų erdvių atskleidžia lokalizuoto klausymosi būdų pliuralumą. Duetas šį savo projektą pristatė festivalyje „G(O)NG Tomorrow 2015“ (Kopenhaga), už kurį pelnė Danijos meno fondo apdovanojimą, kaip už ryškiausią 2016 m. darbą.

Festivalį uždarys trys ryškios Lietuvos alternatyviosios muzikos grupės. 19 val. visi bus laukiami Raseinių miesto Maironio parke, kur savo kūryba dalysis grupės „Džiazlaif“, „Arklio galia“ ir „Laivo Troupe“.

Visi festivalio renginiai nemokami.
Festivalio organizatorius – Raseinių rajono kultūros centras.
Festivalį remia Raseinių rajono savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba.


Raseinių šiuolaikinės muzikos festivalis 2018:

Rugpjūčio 16 d., 19:00 | Raseinių autobusų stotis (Tiesos g. 2)
Festivalio atidarymas: „Ąžuoliniai berželiai“ ir Klaipėdos bigbendas
Atlikėjai: „Ąžuoliniai berželiai“ – Tomas Razmus (saksofonai), Nerijus Ardzevičius (kontrabosas), Arnas Mikalkėnas (mušamieji); Klaipėdos bigbendas (vadovas – Kęstutis Sova)

Rugpjūčio 17 d., 19:00 | Raseinių autobusų stotis (Tiesos g. 2)
Nesting Boxes and Sound Pipes
Mikalojus Smulskis ir Simonas Nekrošius – savadarbiai instrumentai

22:00 | Raseinių kultūros centro atvira jaunimo erdvė – AJE (Maironio g. 7)
Modulated Landscapes
Darien Brito (Ekvadoras/Nyderlandai)
Koncerte skambės: „Vsig 2.0“ (smuikui, elektronikai ir vaizdui); „On Unquantifiable Boundaries“ (elektronikai), „Strange Attractors“ (elektronikai ir vaizdui)
Koncerte taip pat dalyvaus: Novilė Maceinaitė (smuikas)

Rugpjūčio 18 d., 15:00 | Raseinių Švč. Trejybės cerkvė (Vytauto Didžiojo g. 10)
Landscape with Birds
Vytautas Oškinis (fleita)
Kompozitoriai: Pēteris Vasks, Kazuo Fukushima, Giacinto Scelsi

18:00 | Raseinių menų mokykla (Vytauto Didžiojo g. 15)
Šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“
Atlikėjai: Diemantė Merkevičiūtė (smuikas), Monika Kiknadzė (altas), Marta Finkelštein (fortepijonas), Artūras Kažimėkas (klarnetas)
Kompozitoriai: Albertas Navickas, Andrius Arutiunian, Dominykas Digimas, Yann Robin, Panaiyotis Kokoras

20:00 | Raseinių menų mokykla (Vytauto Didžiojo g. 15)
Šiuolaikinės muzikos ansambliai „Apartment House“ ir „Synaesthesis“
Atlikėjai: „Apartment House“ – Anton Lukoszevieze (violončelė),  Emma Williams (fleita), Paul Simon Limbrick  (mušamieji); „Synaesthesis“ – Diemantė Merkevičiūtė (smuikas), Monika Kiknadzė (altas), Marta Finkelštein (fortepijonas), Artūras Kažimėkas (klarnetas)
Koncerte skambės: Julius Eastman. „Feminine“

Rugpjūčio 19 d., 15:00 | Raseinių rajono kultūros centro galerija (Vytauto Didžiojo g. 10)
Dahlem Gamelan Sound Archive + Piano
Arturas Bumšteinas (elektronika) ir Gailė Griciūtė (paruoštas fortepijonas)

17:00 | Raseinių autobusų stotis (Tiesos g. 2)
Music for Organs
Ragnhild May (Danija), Stefan Maier (Kanada)

19:00 | Raseinių miesto Maironio parkas (Tiesos g. 2)
Baigiamasis koncertas
Pasirodo grupės: Džiazlaif, Arklio galia, Laivo Troupe