Mindaugo Stumbro „Our Kingdom“: grožis paprastume

  • 2018 m. birželio 21 d.

Vitalijus Gailius

Birželio 11 d. jaunosios kartos džiazo gitaristas Mindaugas Stumbras pristatė debiutinį mini albumą „Our Kingdom“. Muzikinį kelią pradėjęs Lietuvoje (Juozo Tallat-Kelpšos konservatorijoje, vėliau – Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje), šiuo metu Mindaugas jį tęsia Škotijos karališkojoje konservatorijoje.

Lietuvoje M. Stumbras žinomas kaip grupės „Brave Noises“ narys. 2015-aisiais jie nuskynė laurus konkurse „Vilnius Jazz Young Power“, o pernai išleido puikų debiutinį albumą „Between the Dreams“. Tačiau šio muzikanto veiklos barai kur kas platesni. Jis ne tik 2016 m. nugalėjo konkurse „Gitarų šėlsmas“, bet ir aktyviai koncertuoja su skirtingais muzikantais bei kolektyvais. M. Stumbrą galite išgirsti improvizuojant su perkusininku Daliumi Naujokaičiu bei gitaristu Pauliumi Vašku, talkinant saksofonininkui Tadui Pasaravičiui, kontrabosininkui iš Danijos Kennethui Dahlui Knudsenui ar netgi tokioms daugeliui gerai pažįstamomis asmenybėms kaip JAV perkusininkas Kenny Wollesenas bei škotų saksofonininkas Tommy Smithas.

Be to, M. Stumbro biografijoje esama ryšių ne tik su džiazu. Kurį laiką jis yra grojęs vilniečių hardroko grupėje „Rebel Eye“. Tad nenustebkite, jei klausydami šio gitaristo, tarp džiazinių septakordų ar nonakordų progresijų išgirsite išnyrant roko muzikai giminingą solo.

Debiutiniame leidinyje „Our Kingdom“ M. Stumbrui padėjo kolegos iš Glazgo: saksofonininkas Mateuszas Sobieski, kontrabosininkas Markas Hendry, būgnininkas Gregas Ironsas bei trimitininkas Cameronas Thomsonas-Duncanas. Tai jaunosios kartos muzikantai, ieškantys savojo šanso atsiriekti pasaulinės džiazo rinkos gabalėlį. „Iš karto pagroję atradome tiek muzikinį, tiek žmogiškąjį ryšį, todėl labai džiaugiuosi, jog jie sutiko dalyvauti įrašuose“, – sako M. Stumbras.

Kodėl albumas nebuvo įrašytas su kolegomis iš „Brave Noises“? Atsakymas paprastas ir logiškas:  „Ilgai grojant su tais pačiais muzikantais atsiranda stiprus ryšys, tačiau, mano įsitikinimu, norint tobulėti kaip muzikantui ir asmenybei, labai svarbu groti su kuo daugiau skirtingų žmonių. Tai leidžia pasimokyti vieniems iš kitų. Be to, „Brave Noises“ turi savitą veidą, o savo albume norėjosi kiek kitokio.“ Džiugu, kad jaunieji mūsų šalies muzikantai mezga pažintis su kolegomis iš užsienio. Tai labai svarbu norint būti pastebėtiems už savo šalies ribų.

„Mūsų karalystėje“ klausytojas ras šešias kompozicijas, sukurtas per pastaruosius dvejus metus. Seniausi kūriniai – „Love is Underrated“ bei „Heroes Die First“, o štai titulinė daina parašyta mažiau nei mėnuo iki įžengiant į studiją. Medžiagos buvo daugiau, tačiau debiutiniame albume išgirsime tai, kas labiausiai jaudina patį muzikantą. „Į albumą norėjau sudėti kūrinius, kurie man kažką reikštų. Jie visi vienaip ar kitaip susiję su kelionėmis, potyriais, išgyvenimais, įvairiais įkvėpimais ir idėjomis. Kaskart juos atlikdamas scenoje prisimenu įvykį ar jausmą, įkvėpusį juos parašyti“, – pasakoja M. Stumbras.

„Our Kingdom“ pristatomas kaip mini albumas (EP), tačiau jo trukmė, perkopianti 40 min. ribą, drąsiai atitinka pilno albumo kriterijus. Įrašas pasižymi gana lyriška, romantiška nuotaika, o skambesyje atsiskleidžia tradicijos ir modernumo darna.

Titulinė kompozicija tiesiog užhipnotizuoja. Reverbu apginkluotas trimitas, minimalistinė kompozicijų sandara bei lėta tėkmė verčia prisiminti ne ką kitą, bet patį Nilsą Petterį Molværį. Tačiau ieškant analogijų bendrai albumo nuotaikai ir skambesiui apibūdinti, vertėtų prisiminti kritikų labai palankiai įvertintą trimitininko iš Vietnamo Cuong Vu ir JAV gitaristo Pato Metheny 2016 m. albumą. M. Stumbro gitaros grojimo stilius šiame įraše švelnus, delikatus, instrumentą girdime daugiausiai švarų, neapkrautą efektais. Klausantis galima rasti paralelių su minėtuoju Patu Metheny ar Davidu Beckeriu. Dar vienas aspektas – gitara neužgožia kolegų. Klausytojui leidžiama pasimėgauti išraiškingomis saksofono bei trimito partijomis.

„Our Kingdom“ – gražus, kokybiškas ir, tikėtina, plačiam klausytojų ratui suprantamas albumas. „Norėjau įamžinti muziką džiazo pavidalu, bet taip, kad ji nebūtų klausoma vien muzikantų, o būtų prieinama ir eilinio klausytojo ausiai. Šiame albume nėra epinių „soliakų“, nuo kurių žmonėms šiauštųsi plaukai, šis albumas ne apie tai“, – teigia gitaristas. Taip, šis įrašas kalba būtent apie grožį paprastume.

Šiuo metu albumas prieinamas visose populiariausiose internetinėse muzikos platformose: Spotify, iTunes, Amazon Music ir kt. Fizinių laikmenų mylėtojams, norintiems papildyti savo įrašų lentyną dar vienu leidiniu, teks palūkėti rudens.


0