Džiazuojantis orkestras


"Mūsų durys atviros visiems kompozitoriams", - taip Šv. Kristoforo kamerinį orkestrą pristato jo įkūrėjas profesorius Donatas Katkus. Ir nė kiek neperdeda: joks kitas profesionalus Lietuvos kolektyvas nėra sukaupęs tokios įvairios koncertinės programos, kurioje šalia žinomų autorių nuolatos figūruoja ir jauniausių kūrėjų vardai. Tokiai repertuaro strategijai turėdamas svarų motyvą - "muzika yra kultūroje tik tada, kada gali ją išgirsti" - maestro kažkada buvo pasišovęs įrašyti absoliučiai visą (!) lietuvių muziką.


nuotrauka: Gediminas Žilinskas

Nuolat maksimalistiniais užmojais stebinantis dirigentas, altininkas, muzikologas, pedagogas, o kažkada ir kino aktorius Donatas Katkus savo vadovaujamam orkestrui užtikrino hiperaktyvaus ir universalaus kolektyvo reputaciją. Šv. Kristoforo orkestras šiuo metu visą energiją skiria Donato Katkaus inicijuotam "Kristupo vasaros" festivaliui ir, be abejo, intensyviai koncertinei veiklai, įrašams, lietuvių muzikos pristatymui užsienyje. Praėjusių metų gruodžio mėnesį apsilankę Grenoblyje (Prancūzija), šalia kitų autorių "kristoforiečiai" atliko Vidmanto Bartulio "I like H. Berlioz". Platesnę lietuvių muzikos panoramą gegužės mėnesį ketinama pristatyti festivalyje "Europamusicale" Vokietijoje, į kurį yra pakviestos naujosios Europos Sąjungos narės. Prestižinėse Vysbadeno (Kurhaus, Thiersch-Saal), Miuncheno (Prinzregententheater), Berlyno (Konzerthaus, Kleiner Saal) ir Leipzigo (Gewandhaus, Mendelssohn-Saal) salėse numatomi keturi lietuviškos muzikos koncertai. Orkestro festivalinių išvykų planuose - vasarą vyksiantis Avinjono festivalis, kitąmet - Miunsterio šiuolaikinės muzikos festivalis, kuriam ketinama paruošti monumentalų Broniaus Kutavičiaus ciklą "Jeruzalės vartai". Itin koncertiška baltiška programa, apimanti Lietuvos, Latvijos, Estijos kompozitorių opusus, liepos mėnesį bus "eksportuojama" į NordTöne – Neue Musik aus dem Baltikum festivalį Osnabriuke.

1994 metais prof. Donato Katkaus iniciatyva įkurtas orkestras susibūrė ne kaip "dar vienas" sostinės kolektyvas, bet kaip kolektyvas, turintis aiškią viziją - "tapti geriausiu". Juoba kad orkestro meno vadovas turi pakankamai įtaigos ir ugnies įtikinti muzikantus, kad tai - neišvengiama ateitis. Be to, kitaip nei daugelyje Lietuvos orkestrų, esamus ir būsimus orkestro projektus svarsto ir tvirtina ne vien jo meno vadovas, bet ir visi orkestro muzikantai.

Atlikdamas įvairių epochų muziką - baroką, klasiką ar šiuolaikinę muziką, nuo pat savo veiklos pradžios orkestras išsiskyrė jautrumu skirtingiems muzikos stiliams, dėmesingumu frazės, temos retorikai, interpretacinių detalių ir visumos vientisumu. Tai dinamiškai ir techniškai paslankus orkestras, kurio interpretacijos visuomet vertinamos kaip detalios, tikslios ir skoningos. Be kita ko, orkestro muzikantai moka dar ir džiazuoti - virtuoziškai, lengvai, bravūriškai.

Per dešimt gyvavimo metų orkestras įrašė net 20 kompaktinių plokštelių. Netrukus turėtų pasirodyti naujai įrašytas Osvaldo Balakausko Requiem Stasio Lozoraičio atminimui, Felikso Bajoro autorinė plokštelė. Donatui Katkui maga atgaivinti ir "muziejines" lietuvių muzikos vertybes - lietuvių kompozitorių išeivių kūrinius, apie kuriuos žinome tik tiek, kad jie yra.

"Donkichotiškas" Donato Katkaus užmačias dažnai lydi sėkmė, kaip ir ne pačius rimčiausius, tačiau visada originalius ir profesionaliai parengtus projektus, kuriuose dalyvauja "kristoforiečiai". Koncertai su džiazo, roko, popmuzikos atlikėjais orkestrui tapo jau įprasti ir liudija retą stilistinį kolektyvo universalumą. Donatas Katkus su savo orkestru mėgsta įvairius muzikinius akibrokštus. Galbūt juo taps ir šių metų "Kristupo vasaros" festivalyje planuojamas kompozitoriaus Vidmanto Bartulio ir poeto Kornelijaus Platelio miuziklas "Šiaurės Atėnai"?

© Eglė Grigaliūnaitė

Lietuvos muzikos link Nr. 8