Arvydo Malcio Impetus


Viena naujausių Arvydo Malcio (g. 1957) kompozicijų dideliam simfoniniam orkestrui Impetus pirmąkart buvo atlikta 2002 metų liepą Ravenos festivalyje (Italija). Kūrinys dedikuotas žymiam violončelininkui ir dirigentui Mstislavui Rostropovičiui, kuris pats dirigavo Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui atliekant kūrinio premjerą Palazzo Mauro de André salėje. Šis faktas nusipelno ypatingo dėmesio, žinant, jog Arvydui Malciui užsakytas kūrinys tėra antras lietuviškas opusas po Mikalojaus Konstantino Čiurlionio simfoninės poemos Miške maestro repertuare.

Ši spalvinga, efektinga koncertinė pjesė - tai enciklopedinis šiuolaikinio kūrinio dideliam simfoniniam orkestrui pavyzdys, tai tiesiog orkestro pažinimo vadovas.
Mstislav Rostropovič

Ketvirtasis Arvydo Malcio opusas simfoniniam orkestrui Impetus (2001) - tai stipriu energijos užtaisu išsiskirianti, 11 minučių koncertinė pjesė trigubos sudėties simfoniniam orkestrui su praplėsta mušamųjų grupe, kuri tinka būti atliekama kaip koncerto uvertiūra. Savito lietuviško kolorito ir intonacinio vieningumo kūriniui suteikia sutartinėms būdingos ritminės ir melodinės imitacijos. Pasak autoriaus, kūrinys atspindi žymiojo užsakovo asmenybę: "Kiek susiduriu su Mstislavu Rostropovičiumi, tiesiog keri jo energija, užsidegimas, veržlumas. Jis yra tikra kiekvieno projekto varomoji jėga, visuomet kupinas gyvenimo džiaugsmo".

Kūrinio muzikinio judėjimo postūmis (impetus) - pačioje jo pradžioje skaidriame mušamųjų fone pasigirstantis žaismingas obojų motyvas, kurį vėliau, tirštėjant faktūrai ir formuojantis kontrapunktams, perima vis kitos instrumentų grupės. Šį motyvą, kaip ir viso kūrinio intonacinę sandarą, grindžia keturių natų serija, kurios pagrindu modeliuojamos visos tolimesnės melodinės ir tonacinės slinktys.

Atskleisti orkestro galimybes Arvydui Malciui nėra sudėtinga užduotis, nes Lietuvos nacionaliniame simfoniniame orkestre jis jau daugiau kaip 20 metų griežia violončele. Kompozitorius yra sukūręs 11 orkestrinių kūrinių, kurių sąrašo apačioje puikuojasi dar neatliktas, pernai rudenį užbaigtas Koncertas trombonui. 5 iš jų įrašyti paties autoriaus sudarytoje ir 2000 m. Vilniaus plokštelių studijos išleistoje kompaktinėje plokštelėje "Vietos dvasia". Į ją taip pat buvo įtraukta tuomet neseniai užbaigta Akimirka amžinybėje (2000), kuria per artimiausią pusmetį tarptautinė publika turės galimybę žavėtis net du kartus: Belgrade (Serbija) gegužės 16 d., atliekamą St. George Orchestra, ir spalio 1 d Liublijanoje (Slovėnija), kur ją pagrieš Liublijanos filharmonijos kamerinis orkestras.

© Beata Baublinskienė

Lietuvos muzikos link Nr. 6