Vytauto Laurušo 75-mečiui


"Dar niekad neturėjau tokio kūrybingo periodo. Atrodo, esu vedamas kažkurios jėgos, kuri diktuoja, ką turiu daryti, kokius instrumentus pasirinkti", - sako kompozitorius Vytautas Laurušas, kurio gausioje ir įvairioje pastarųjų kelerių metų kūryboje aptiksime ir koncertinių bei orkestrinių opusų, ir romansų ciklą senosios muzikos ansambliui, ir įvairių kamerinių instrumentinių kūrinių - tokių kaip "Concento di corde" violončelių duetui, neseniai publikuotas "Schott" musikos leidyklos ir su pasisekimu atliktas Davido Geringo ir Nicolaso Alstaedto Kronbergo violončelės festivalyje Vokietijoje rugsėjo 17 d. Pastaroji kompozicija iš tikrųjų yra nauja to paties pavadinimo altų dueto (kurį taip pat publikavo "Schott") versija, padaryta paprašius Davidui Geringui ir įsitvirtinusi jo repertuare - žymusis violončelininkas ją dažnai atlieka savo gastrolėse su įvairiais partneriais.


nuotrauka: Arūnas Baltėnas

Ir daugelį kitų pastarųjų metų kūrinių Vytautas Laurušas sukomponavo turėdamas omenyje konkrečius atlikėjus. Parašęs "Tris paveikslėlius" sopranui, gambai ir teorbai pagal amerikiečių poeto Johno Graceno Browno žodžius, kompozitorius taip susižavėjo ansamblio iš Švedijos "Kairos" grojimu - jie atliko šio kūrinio premjerą "Gaidos" festivalyje 2002 m. - kad tuoj pat nusprendė praplėsti šį ciklą keturiomis naujomis dalimis. Pilnos "Septynių paveikslėlių" versijos premjerą, atliekamą "Kairos" ansamblio, išgirsime pirmajame iš dviejų koncertų ciklo, skirto kompozitoriaus 75-mečiui. Šiame kamerinės muzikos koncerte, įvyksiančiame lapkričio 24 d. 18 val. Vilniaus Rotušėje, dar skambės "Concento di corde" dviems violončelėms (atliks Davidas Geringas ir Vytautas Sondeckis), Styginių kvartetas Nr.2 "Variacijos mano miesto tema" (atliks Valstybinis Vilniaus kvartetas) bei "Paukščių turgus" fleitai (Andrius Radziukynas), smuikui (Artūras Šilalė) ir altui (Girdutis Jakaitis).

Antrajame koncerte lapkričio 25 d. 19 val. Vilniaus kongresų rūmuose girdėsime orkestrinius kūrinius, kuriuos atliks Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, diriguojamas Gintaro Rinkevičiaus. Skambės "Maldų simfonija" styginių orkestrui (tai dar vienas Vytauto Laurušo kūrinys, išleistas "Schott" leidyklos), "Kasdieniškas sonetas" tenorui (Audrius Rubežius) ir styginių orkestrui pagal Eduardo Mieželaičio žodžius, "Discorso concitato" violončelei (Davidas Geringas) ir simfoniniam orkestrui (vėlgi parašytas specialiai šiam violončelininkui) ir šio vakaro premjera - "Leggenda" klarnetui ir simfoniniam orkestrui. Sukomponuotas vienam iš žymiausių Lietuvos klarnetininkų Algirdui Budriui, naujasis klarneto koncertas, regis, atskleidžia ir sujungia įvairius kompozitoriaus stiliaus aspektus; kontrastingų epizodų seka turėtų skambėti kaip tam tikras abstraktus, bet įtaigus ir vaizdingas pasakojimas. Naujasis opusas išsiskiria spalvinga orkestruote, klasterių ir įvairių tembrinių efektų gausa, ryškiais varinių pučiamųjų ir mušamųjų akcentais; antra vertus, čia netrūksta ir lyrinių momentų, lanksčios klarneto kantilenos.

© Linas Paulauskis

Lietuvos muzikos link Nr. 11