Jurgis Juozapaitis

UFO

Sukūrimo metai: 1979
Trukmė: 10′
Instrumentuotė: tape

CD Lietuvos muzikos kontekstai III. Eksperimentų trajektorijos. - Vilnius, Muzikos informacijos ir leidybos centras LMIPCCD071-072, 2013


Jurgis Juozapaitis dirbo Lietuvos valstybinės televizijos ir radijo garso režisieriumi, o tai suteikė jam galimybę laisvu nuo darbo metu eksperimentuoti su garso technika.

Pirmąją Juozapaičio juostinę kompoziciją įkvėpę „neatpažintieji skraidantys objektai“ kompozitoriui čia buvo ne populiarios mokslinės fantastikos vaizdinys, o kito, nežemiško, pasaulio alegorija – kaip alternatyva slegiančiai Šaltojo karo ir stagnacijos realybei. Klausytojai daug metų spėliojo, kaip buvo išgauta šios kompozicijos garsinė medžiaga – sinusoidinių tonų generatoriais, sintezatoriumi, gal termenvoksu ar dar kuo nors. Juozapaitis tik neseniai atskleidė, kad pagrindinis garso šaltinis čia buvo kontraboso stryku braukomas vibrafonas, kas tiko kompozitoriaus pageidaujamai nuotaikai sukurti: „nežemiškųjų būtybių pasaulį“ jis siekė perteikti ne „kaip įprasta“ šiurpiais, disonansiškais, o šviesiais, eteriniais tonais.

Linas Paulauskis