Edwin Geist

Edwinas Geistas (1902-1942) - vokiečių kompozitorius ir muzikologas, nemažai nuveikęs Lietuvai bei lietuvių muzikai. Savo veikla ir kūryba jis įėjo ne tik į vokiečių, bet ir į lietuvių muzikos istoriją. Edwino Geisto gyvenimo kelias trumpas ir dramatiškas. Pusiau žydiškos kilmės muziko kūryba buvo uždrausta atlikti hitlerinėje Vokietijoje, o pats kompozitorius, sukūręs monumentalių simfoninių, operinių ir kamerinių veikalų, rašęs libretus ir analitinius straipsnius, buvo sušaudytas karo metais Lietuvoje. Dalis Edwino Geisto kūrybinio palikimo po karo iškeliavo į Vokietiją ir pradingo, Lietuvoje liko tik keletas kūrinių. Kai kurios kompozicijos dvelkia Richardo Wagnerio ir Albano Bergo stilių sinteze, juntama Richardo Strausso, Naujosios Vienos mokyklos įtaka.

Renata Varanavičiūtė

Biografija

Edwinas Geistas (1902-1942) - vokiečių kompozitorius ir muzikologas, nemažai nuveikęs Lietuvai bei lietuvių muzikai. Savo veikla ir kūryba jis įėjo ne tik į vokiečių, bet ir į lietuvių muzikos istoriją.

Edwino Geisto gyvenimo kelias trumpas ir dramatiškas. Pusiau žydiškos kilmės muziko kūryba buvo uždrausta atlikti hitlerinėje Vokietijoje, o pats kompozitorius, sukūręs monumentalių simfoninių, operinių ir kamerinių veikalų, rašęs libretus ir analitinius straipsnius, buvo sušaudytas karo metais Lietuvoje.

Edwinas Geistas gimė 1902 m. liepos 7 d. Berlyne. Pasak tyrinėtojo Reinhardo Kaiserio, Edwino Geisto biografija - labai fragmentiška. Dirbo jis Ščecine, Ciūriche, dėstė Berlyno konservatorijoje (Staatliche Akademische Hochschule für Musik). 1938 m. Edwinas Geistas paliko tėvynę ir apsigyveno Kaune. Kompozitorius, žurnalo "Muzikos barai" redaktorius Vladas Jakubėnas vokiečių muziką įtraukė į Kauno kultūrinį gyvenimą. Edwinas Geistas rašė straipsnius žurnalui "Muzikos barai", 1940 m. "Pribačio" knygynas vokiečių kalba išleido jo monografiją "Antikes und Modernes im litauischen Volkslied" (Antikos ir modernieji pradai lietuvių liaudies dainose). Knygos objektas - sutartinės. Čia autorius lygino senąją lietuvių liaudies muziką su senosios Graikijos muzika. Dar vienas Edwino Geisto rašytinis palikimas - knyga "Lydai, Dienoraštis 1942", parašyta hitlerininkams jo žmoną pianistę Lydą Bagrianskytę-Geist uždarius į getą.

Edwinas Geistas buvo sušaudytas 1942 m. gruodžio 10 d. IX forte Kaune.

Gyvendamas Lietuvoje, Edwinas Geistas sukūrė paveikslų ciklą "Iš Lietuvos", koncertinę uvertiūrą "Antacos", muziką J. W. Goethės dramai "Faustas", harmonizavo lietuvių liaudies dainas, kūrė muziką pagal lietuvių poetų tekstus. Kompozitoriaus plunksnai taip pat priklauso dvi operos, Vokiškasis Requiem. Dalis Edwino Geisto kūrybinio palikimo po karo iškeliavo į Vokietiją ir pradingo, Lietuvoje liko tik keletas kūrinių. Kai kurios kompozicijos dvelkia Richardo Wagnerio ir Albano Bergo stilių sinteze, juntama Richardo Strausso, Naujosios Vienos mokyklos įtaka.

Renata Varanavičiūtė


Edwin Geist. Antikes und Modernes im litauischen Volkslied. - Kaunas: Pribačis, 1940
Edwin Geist. Für Lyda, Tagebuch 1942. - Vilnius: Baltos lankos, 2002
Edwin Geist. Lydai, Dienoraštis 1942. - Vilnius: Baltos lankos, 2004
Reinhard Kaiser. Unerhörte Rettung. Die Suche nach Edwin Geist. - Frankfurt am Main: Schöffling & Co, 2004

Kūrinio pavadinimas/Kompozitorius/Instrumentuotė

Metai

Trukmė

Pavyzdžiai

Ištekliai

Kūrinio pavadinimas/

Metai/

Trukmė

Nr./Kūrinio pavadinimas/Kompozitorius

Leidinys

Skolinti