Veronika Povilionienė

Veronika Povilionienė - žymiausia lietuvių liaudies dainų atlikėja, tapusi išskirtiniu nacionalinės kultūros simboliu. Iš Dzūkijos kilusi dainininkė paveldėjo tradiciją iš senųjų legendinių dainingojo krašto giesmininkų. Stiprus ir įtaigus Veronikos Povilionienės balsas itin išraiškingai atskleidžia dzūkiškų vienbalsių dainų melodiką, dermes bei intonacijas, protėvių pasaulio grožį ir būties autentiką. Greta gausių solinių pasirodymų ir įrašų dainininkė daug koncertuoja su folkloro ansambliu „Blezdinga“, indiškos muzikos kolektyvu „Lyla“. Ši atlikėja taip pat garsi projektais su džiazo ir akademinės muzikos kūrėjais: saksofonistu Petru Vyšniausku, kompozitoriais Vidmantu Bartuliu, Broniumi Kutavičiumi, kitais pripažintais menininkais, poetais, kino režisieriais. Dažnai liaudies dainas ji populiarina drąsiai ir novatoriškai, dainuodama su pop ir roko grupėmis. Vienas ryškiausių naujų Veronikos Povilionienės projektų - karinių-istorinių dainų, aranžuotų kompozitoriaus Giedriaus Svilainio, programa „Kada sūneliai sugrįš“, įrašyta su Lietuvos kariuomenės garbės sargybos orkestru.

Ugnius Liogė

Lietuvių liaudies dainos - Oi tu aglala, girios martela

X
Lietuvių liaudies dainos - Oi tu aglala, girios martela

Vakaro dainos - lopšinės - Vai, tu aglala

X
Vakaro dainos - lopšinės - Vai, tu aglala

Dzūkų dainos - Čiulba ulba karvelėlis (karinė)

X
Dzūkų dainos - Čiulba ulba karvelėlis (karinė)

Kada sūneliai sugrįš - Sutartinė Mėtaujėla, mėtaujo

X
Kada sūneliai sugrįš - Sutartinė Mėtaujėla, mėtaujo

Kada sūneliai sugrįš - Maršas, rauda Vai, kad žinotau

X
Kada sūneliai sugrįš - Maršas, rauda Vai, kad žinotau

Bitinėlio raga - O kap aš buvau

X
Bitinėlio raga - O kap aš buvau

Bitinėlio raga - Vai aš paklausiau

X
Bitinėlio raga - Vai aš paklausiau

Biografija

Veronika Povilionienė - žymiausia lietuvių liaudies dainų atlikėja, tapusi išskirtiniu nacionalinės kultūros simboliu. Iš Dzūkijos kilusi dainininkė paveldėjo tradiciją iš senųjų legendinių dainingojo krašto giesmininkų. Stiprus ir įtaigus Veronikos Povilionienės balsas ypač išraiškingai atskleidžia nepaprastą dzūkiškų vienbalsių dainų melodiką, dermes bei intonacijas, protėvių pasaulio grožį ir būties autentiką. Atlikėjos repertuare skamba kone visos lietuvių dainų rūšys - šeimos, darbo, švenčių, karo, jaunimo, meilės, vestuvių  dainos, kalendorinės, advento ir Kalėdų giesmės, sutartinės, raudos, lopšinės.

 

Atstovaudama Lietuvos kultūrai Veronika Povilionienė dalyvauja aukščiausio lygio renginiuose įvairiuose pasaulio kraštuose, prestižiniuose folkloro ir džiazo festivaliuose. Ji ne tik atlikėja, bet ir žymi visuomenės veikėja, aktyvi tautinio paveldo puoselėtoja ir gaivintoja, už savo šviečiamąją veiklą pelniusi ne vieną valstybinį apdovanojimą, iš kurių svarbiausias - Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija (2008).

 

Greta gausių solinių pasirodymų ir įrašų dainininkė daug koncertuoja su folkloro ansambliu "Blezdinga", kuriam vadovauja nuo 1991 metų. Taip pat ji garsi projektais su džiazo ir akademinės muzikos kūrėjais (tarp kurių išsiskiria ilgametis bendradarbiavimas su saksofonistu Petru Vyšniausku, kompozitoriais Vidmantu Bartuliu ir Broniumi Kutavičiumi), kitais pripažintais menininkais, poetais, kino režisieriais. Dažnai liaudies dainas ji populiarina drąsiai ir novatoriškai, kaip antai dainuodama su popmuzikos grupėmis "ŽAS", "Vairas" ar legendiniais rokeriais "Antis".

 

Vienas ryškiausių naujų Veronikos Povilionienės projektų - karinių-istorinių dainų programa "Kada sūneliai sugrįš", įrašyta su kariškių orkestru ir kompozitoriumi Giedriumi Svilainiu. 2007 metais idėjų kupina dainininkė žada pristatyti analogų neturintį lietuviškų lopšinių albumą.

 

© Ugnius Liogė