Kūlgrinda

Kūlgrinda - tai slaptas, akmenimis grįstas kelias po vandeniu, per pelkę ar ežerą, senovėje laikytas ir įšventinimo keliu. Paslaptimi dvelkia ir šios apeiginio folkloro grupės giesmės, unikalios senosios sutartinės, maldos ir šokiai, lydimi griausmingų būgnų, dūdmaišių ir kitų instrumentų. „Kūlgrindos“ dalyviai pasirodymų metu puošiasi istoriniais kostiumais, imituojančiais senuosius X-XII amžių apdarus, baltiškais žalvariniais papuošalais ir tradiciniais raštais austomis juostomis. Pastaraisiais metais grupė įrašė ir išleido albumus „Ugnies Apeigos“ (2002), „Perkūno Giesmės“ (2003), kartu su Doniu - kalėdinį projektą „Sotvaras“ (2004). 2005 metais pasirodžiusi kompaktinė plokštelė „Prūsų giesmės“ skirta iš amžių glūdumos atgaivinamai magiškai prūsų kalbai.

Ugnius Liogė

Giesmės Žemynai - Loduta, loduta

X
Giesmės Žemynai - Loduta, loduta

Prūsų giesmės - Prūsa, tū sestrīka

X
Prūsų giesmės - Prūsa, tū sestrīka

Šaly kelio jovaras stovėjo

X
Šaly kelio jovaras stovėjo "Ugnies apeigos", Dangus Records 2002

Jori, šildyk žamį

X
Jori, šildyk žamį "Perkūno giesmės", Dangus Records 2003

Sotvaras - Vidury lauko

X
Sotvaras - Vidury lauko

Biografija

Kūlgrinda - tai slaptas, akmenimis grįstas kelias po vandeniu, per pelkę ar ežerą, senovėje laikytas ir įšventinimo keliu. Gilia paslaptimi dvelkia ir šios apeiginio folkloro grupės giesmės, unikalios maginės sutartinės, maldos ir šokiai, lydimi griausmingų būgnų, dūdmaišių ir kitų instrumentų. Kūlgrindos pasirodymuose dalyvauja gražus būrys jaunų žmonių, pasipuošusių X-XII amžiams būdingais drabužiais, baltiškais žalvariniais papuošalais ir tradiciniais raštais austomis juostomis. Savo repertuaru grupė kreipiasi į seniausią muzikinį sluoksnį, siekiantį ankstyvuosius viduramžius ir senosios Europos laikus.

 

Kolektyvo požiūris į folklorą šiuolaikiškas - tęsiant senąsias tradicijas, pritaikyti jas dabartiniam gyvenimui. Su originaliu skambesiu ir jaunatvišku užsidegimu, ansamblis folklorą sugeba pristatyti įvairaus amžiaus auditorijai, tuo pačiu išlaikydami liaudies dainos autentiškumą.

 

Kūlgrindą 1990 m. Atgimimo metu įkūrė daugelį metų senąsias lietuvių tradicijas puoselėjantys Inija ir Jonas Trinkūnai, baltų tikėjimo bendruomenės "Romuva" vadovai, taip pat aktyvūs tarptautinio prigimtinių religijų atgaivinimo judėjimo dalyviai. Daug koncertuojanti Kūlgrinda nuolat kviečiama į įvairias kalendorines ir muzikos šventes, reprezentacines iškilmes, festivalius "Skamba skamba kankliai", "Mėnuo Juodaragis", mielai dalyvauja meno projektuose. Baltiškas tradicijas grupė pristatė renginiuose Graikijoje, Lenkijoje, Ispanijoje, Vokietijoje ir tolimoje Korėjoje.

 

Pastaraisiais metais grupė įrašė ir išleido albumus "Ugnies Apeigos" (2002), "Perkūno Giesmės" (2003), kartu su Doniu - kalėdinį projektą "Sotvaras" (2004). Naujausia, 2005 metais pasirodžiusi kompaktinė plokštelė "Prūsų giesmės" skirta iš amžių glūdumos atgaivinamai magiškai prūsų kalbai.

 

© Ugnius Liogė

Inija ir Jonas Trinkūnai
tel: +370 5 216 2966
[email protected]