DAR rezidencijoje – tuo pačiu metu skirtingiems žmonėms kylančios idėjos

  • 2019 m. rugpjūčio 24 d.

Kompozitorė, garso menininkė Gailė Griciūtė Druskininkų menininkų rezidenciją (DAR) koordinuoja jau antrus metus. Ją 2011 metais įkūrė Lietuvos kompozitorių sąjunga, savo kūrybos namuose Druskininkuose, siekdama plėtoti tarptautinius kultūrinius mainus. Rezidencijos veikla nukreipta į garso meną, vykdomi įvairūs projektai su kompozitoriais, garso menininkais bei atlikėjais, vyksta rezidencijų mainai, skelbiami atviri šaukimai. 

Pernai metais į vieną iš rezidencijos vykdomų projektų buvo pakviesta kuratorė Monika Lipšic ir jos kuruojama platforma „The Good Neighbour“ (buv. „The Deep Splash“). Apie ją plačiau – netrukus. Pasak Gailės Griciūtės, pernai Monika Lipšic sukvietė lietuvių bei užsienio menininkų komandą, kuri dvi savaites rezidavo Druskininkuose ir vėliau pristatė savo darbus Kompozitorių namuose Vilniuje, videoperžiūrų ir garso meno renginyje „The Deep Splash“. „Po sėkmingo bendradarbiavimo, Moniką pakvietėme kuruoti ir vieną iš šių metų rezidencijos projektų“ – sako Gailė Griciūtė ir vardina DAR / „The Good Neighbour“ rezidentus: tarpdisciplininio meno kūrėja Philomene Pirecki, didžėjė Dovilė Stalioraitytė aka Dodomundo, muzikos kūrėjas ir menininkas Maartenas Brijkeris aka Yon Eta, fotografas Paulius Petraitis bei tyrėja, dirbanti politikos ir meno srityse Ieva Sriebaliūtė.

Monika Lipšic apie „The Good Neighbour“ projektą pasakoja taip: „Prieš penkis metus, dabartinė JK kultūros atašė Justė Kostikovaitė ėmė prodiusuoti videopokalbius su lietuvių kūrėjais, gyvenančiais užsienyje. Jie visi buvo publikuojami internetinėje svetainėje „thedeepsplash.com“. Kai perėmiau šį projektą, ėmė vis plačiau galvoti apie globaliu mastu vykstantį menininkų judėjimą, kryptis, jų įvairialypį identitetą, kaip tai veikia kūrybą ir koks menininkų vaidmuo visuomenėje. Pradėjom publikuoti pačių menininkų kuriamus videodarbus, interviu, kartais dokumentuojame renginius. Pamažu ši platforma tapo savotišku videokanalu, archyvu. Šiais metais DAR rezidencijoje subūrėme menininkus, vienaip ar kitaip dirbančius su garsu, muzika, istorijos ir tapatybių klausimais“.

Druskininkų menininkų rezidencijai svarbus bendruomenės, kolektyvo, kaimynystės jausmas. Gailė Griciūtė pasakoja, kad DAR veikla siekiama kuo labiau interguotis į supančią aplinką, Druskininkų miestą, megzti ryšius su jo gyventojais ir išvengti atvykėliškumo. „Norisi daryti ne tik sau“ – sako Gailė Griciūtė, o Monika Lipšic tęsia apie šį sekmadienį vyksiantį, DAR ir „The Good Neighbour“ organizuojamą renginį: 

„Šiemet mūsų rezidencijos pabaiga sutapo su paskutiniu vasaros sekmadieniu ir kviečiame jį praleisti kartu, legendiniame Druskininkų Vasaros Amfiteatre. 1990-aisiais čia pasirodymus rengė jaunieji „Sel“, Mamontovas, „Karališka erdvė“ ir „Junior“, taip pat čia rengti „Druskininkų šokių Maratonai“ (rekordas –58 iššoktos valandos), prieš kelis metus draugai čia rengė „Newman“ – šiuolaikinės muzikos ir meno festivalį. O šį kartą mes kviečiame visus į rezidencijos proga vėl atidaromą vasaros amfiteatrą, po kupolu – klausytis rezidentų kuriamo garso meno, jų pačių kuriamos ir grojamos muzikos, taip pat specialiai šio paskutinio vasaros sekmadienio proga parenkamos muzikos. Tai bus lėtas vasaros sekmadienis sapniškoje erdvėje, kur klausysimės garso meno kūrinių, muzikos, architektūros, kūno, miško ir Nemuno, kur galima bus pagauti atgarsius iš praeityje vykusių koncertų ir šokių maratonų“.


Apie patirtį Druskininkų menininkų rezidencijoje kalbinu ir joje viešinčią kūrėją Dovilę Stalioraitytę, kitaip pažįstamą kaip DJ Dodomundo. Stalioraitytė didžėjauja devynis metus ir pabrėžia, kad disko žokėjaus formatas jau senokai yra išėjęs iš tradicinių rėmų. Juo, kaip medija, galima naudotis kuriant naujus, originalius kūrinius. Dodomundo save mieliau vadina garso menininke. Ji pasakoja: „Rezidencija gamtoje yra fantastika. Man, kaip gamtos vaikui, yra labai smagu, kad esame apsupti miško. Druskininkų miestas turi rekreacinį atspalvį, o gamta spinduliuoja tai, ką vertinu labiausiai – tylą ir ramybę. Visi programoje dalyvaujantys menininkai turi savitą tikslą – daugelis dar tik brandina kūrinių galutinį rezultatą, idėją. Čia menininkai eksperimentuoja, nes rezidencija yra puiki proga sumanymų išsipildymui. Tarp menininkų, gyvenančių rezidencijoje, vyksta mainai – keičiamės ir įrankiais, ir įspūdžiais, ir mintimis“.

„Į DAR atvykau turėdama tikslą išbandyti techninę didžėjavimo pusę dar giliau, negu kada nors esu bandžiusi. – toliau pasakoja Dovilė Stalioraitytė aka DJ Dodomundo. – Čia galiu naudotis technika, klasikine DJ stalo sąranka, kurios pati negaliu įpirkti. Manau, kad retas kuris iš tiesų išnaudoja visas klasikinio DJ stalo technines galimybes, o jas pasitelkus galima sukurti kone naują kūrinį, grojant gyvai, tiesiog vietoje. Naudojantis plačiomis garso manipuliacijos galimybėmis įmanoma plėsti ir pasirodymo „spalvą“ bei naratyvą. Visada darau tai, kas man pačiai patinka – dažnai tai kitiems dar negirdėti, nematyti dalykai. Nors man smagu groti ir klubuose, ir baruose, Druskininkų amfiteatro erdvė taps maloniu paįvairinimu. Tai nekasdienis įvykis. Taip pat labai vertinu įvairią publiką – kažkam pasirodymas gali tapti edukacija, kitiems, mėgstantiems mano kūrybą ir visada norintiems dar – pasirodymas yra kaip pasisotinimas. Marga publika kuria tikrąją renginio vertę“.


PASKUTINIS VASAROS SEKMADIENIS
Idėjos, kylančios skirtingiems žmonėms tuo pačiu metu

2019, rugpjūčio 25 d., sekmadienis, 14:00–19:00
Druskininkų vasaros amfiteatras
Žalioji g. 40, Druskininkai

ĮĖJIMAS LAISVAS

Renginį organizuoja DAR Druskininkų menininkų rezidencija, „The Good Neighbour“, Lietuvos kompozitorių sąjunga, remia Asociacija LATGA, Lietuvos kultūros taryba ir JUC Druskininkų jaunimo užimtumo centras.

0