Jaras Ramūnas

Jaras Ramūnas – šiuolaikinio meno propaguotojas, kuratorius, kompozitorius, rašytojas ir poetas, nuo sovietmečio avangardą ir kitokią kūrybą plėtojantis atlikėjas, žinomas ir kaip „Echidna aukštyn“. Jo kūryba – provokatyvi, novatoriška ir iššaukianti reakciją. Lietuvos performanso meno ir konkrečiosios muzikos pradininkas Jaras Ramūnas nuo dešimtojo dešimtmečio pabaigos kuria muziką autoriniu kaholizmo stiliumi. Jis sėkmingai maišo satyrą ir humorą su atonaliais garso eksperimentais bei melodijomis, priverčiančiomis atsidurti „čia ir dabar“ būsenoje. Ramūną visada galima išgirsti grojant su kviestinių muzikų grupe. Veidą dengianti kaukė ir tipiški marškiniai yra jo skiriamieji bruožai.

2001 Space Odyssey

X
2001 Space Odyssey

Apsakyms apė pradžią ir galą pasaulės

X
Apsakyms apė pradžią ir galą pasaulės

Transformacija

X
Transformacija

Biografija

Jaras Ramūnas – šiuolaikinio meno propaguotojas, kuratorius, kompozitorius, rašytojas ir poetas, nuo sovietmečio avangardą ir kitokią kūrybą vystantis atlikėjas, žinomas ir kaip „Ramūnas Jaras“ ar „Echidna aukštyn“. 

 

Aštuoniasdešimtaisiais metais jo kūrinius spausdino „Lietuvos pionierius“, „Moksleivis“ (laikraščiai paaugliams) ir „Jaunimo gretos“. Tuo pačiu periodu jis vos neišlėkė iš mokyklos, nes Laisvės alėjoje nemokamai dalino savo juvenilinį albumą kasetėje „Kontr hobx fo“. Nuo tada beveik kas metai savarankiškai ar leidyklose išleido dar 23 albumus (2014 m. duomenys), kuriuose nevengė ir ironiškų popdainų (garsiausios „Tomas!“ ir „Nida!“).

 

1992–1993 m. pirmojoje komercinėje Kauno radijo stotyje „Titanika“, vedė avangardinio ir klasikinio meno laidas, vėliau radijo stoties „Tau“ eteryje suskaitė visas verstas Kurto Voneguto knygas.

 

Vienas pirmųjų Lietuvoje surengė vien avangardui skirtą muzikos festivalį „Sumirimas“ (1996), kuris gyvuoja iki šiol dar vadinamas „Dideliu pasauliu“. Festivalis įkvėpė nemažai šios muzikos pasekėjų.

 

Apie 1997 m. sukūrė ir pirmą kartą atliko kūrinius autoriniu kaholizmo stiliumi.

 

Kaip Lietuvos performanso ir konkrečiosios muzikos pradininkas dažnai buvo nepagrįstai kritikuojamas medijose, jo interneto puslapiai buvo atakuojami programišių, dėl ko Ramūnas savo tinklapyje įsteigė prieš jį nukreiptų absurdiškų veiksmų tyrinėjimo kampelį.

 

2008 m. „Kitų knygų“ leidykloje išleido savo apsakymų knygą „Dzen dzen“, kurią dėl jos šiuolaikiškumo atmetė provincijos bibliotekos.

 

Koncertuodamas nuosekliai išmaišė pasaulį: pasirodė Kinijoje, kur buvo persekiojamas vietinės milicijos, Ghanoje, kur atliekant performansą jo vos nesutrypė drambliai, Naujojoje Gvinėjoje, kur prarado savo dokumentus, Indijos šventykloje ritualo metu, Tadžikistane, Kazachstane, Bermudų salyne ir kitose šalyse. Lietuvoje avangardinius koncertus grojo bažnyčiose.

 

Yra sukūręs ir atlikęs simfoninės muzikos kūrinių, tarp kurių žinomi „Laisvės šuoras“ styginių orkestrui ir sintetiniams instrumentams. Šiuo metu kuria įvairiems šokio teatrams.

 

Jaras Ramūnas žinomas kaip pirmasis Lietuvoje performanso mokytojas. 

 

 

Ramūno Jaro įrašų sąrašas

 

Ramūno Jaro įrašų sąrašas (pdf)